W związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Aktualna sytuacja
Zgodnie z informacjami przekazanymi dziś do Państwowej Agencji Atomistyki przez stronę ukraińską obecnie nie występują już obszary objęte otwartym ogniem, choć cały czas trwa akcja gaśnicza związana z gaszeniem tlącej się ściółki. Ukraińcy podają, że nie ma zagrożenia dla Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.
Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w Polsce nie wykazują wzrostów poziomu mocy dawki i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych. Również wyniki pomiarów prowadzonych na terytorium Ukrainy przez tamtejsze służby pokazują brak, poza strefą wykluczenia, istotnych skażeń promieniotwórczych.
Prawdopodobieństwo pojawienia się w Polsce skażeń spowodowanych pożarami w Strefie Wykluczenia jest dodatkowo ograniczone ze względu na przeważające w ostatnim tygodniu na obszarze Polski i Ukrainy kierunki wiatru – zachodni i południowo-zachodni.
System wykrywania i alarmowania (SWA) w województwie podlaskim
W ramach systemu SWA prowadzony jest ciągły monitoring sytuacji radiacyjnej w województwie podlaskim. Mierzy się również moc dawki promieniowania gamma w jednostkach wykrywania zagrożeń i alarmowania w powiatach. Dane pomiarowe są bez przerwy rejestrowane przez urządzenia do pomiaru promieniowania. Informacje przekazywane są w razie podwyższonych wartości w ramach SWA, ale także w co tygodniowych meldunkach z powiatów w ramach systemu wczesnego ostrzegania (SWO).
Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi ocenę sytuacji radiacyjnej kraju na podstawie danych pozyskiwanych w ramach monitoringu krajowego ze stacji wczesnego wykrywania skażeń i placówek pomiarowych.
W województwie podlaskim znajdują się dwie stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych zlokalizowane w Suwałkach i Białymstoku. Stacje wykonują
* pomiar mocy dawki promieniowania gamma,
* oznaczanie zawartości radioizotopów, oraz całkowitej zawartości izotopów alfa i beta promieniotwórczych w aerozolach atmosferycznych.
Podsumowanie
Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski, a także nie wymagają podejmowania żadnych dodatkowych działań na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Państwowa Agencja Atomistyki pozostaje w kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w kontakcie z Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych (CEZAR PAA) oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB).
Poniżej mapa aktualnych mocy dawki promieniowania gamma na stacjach wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w Polsce.
źródło:Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Zdjęcie:/gazetawroclawska.pl
WW