• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Filmy

Exit

KAMERY IP

Exit
środa, 22 kwiecień 2020 14:00

A wszystko zaczęło się w pewne majowe popołudnie

Dzieje Dębu Wolności naturalnego pomnika natury w Sokółce.

Już po raz 50 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, w tym dniu szczególnie pamiętajmy o naszej planecie i promowaniu postaw ekologicznych.

Dąb Wolności to nasz naturalny pomnik natury, który w tym roku w maju świętować będzie swoje kolejne urodziny

A wszystko zaczęło się w pewne majowe popołudnie ……..

Szczegóły wydarzenia znamy dzięki zapiskom Henryka Filkiewicza, który spisał relację świadków wydarzenia:

"Było to 3 maja 1920 roku. Mieszkańcy Sokółki zebrali się w kościele rzymskokatolickim na mszę, która była poświęcona odzyskaniu niepodległości. Po mszy społeczeństwo w zwartym szyku wyruszyło ulicą Grodzieńską na Plac Kościuszki, do bulwaru, w celu wzięcia udziału w uroczystości posadzenia dębu pamiątkowego. Na czele pochodu szedł Antoni Boćkowski z ulicy Kościelnej, który niósł kościelny sztandar z Orłem i Matką Bożą Ostrobramską. W czasie pochodu śpiewano „Boże coś Polskę” oraz „Witaj Trzeci Maj” Na terenie bulwaru, naprzeciw starostwa był już wykopany dół, a obok na platformie, która była zaprzężona w dwa konie, leżał dąb grubości 10 cm wraz z ziemią na korzeniach. Sześciu mężczyzn zdjęło dąb z platformy i umieściło w dole. Przedtem do dołu została włożona butelka z dokumentami i przysypana piachem. Jako pierwszy przysypał ziemią korzenie dębu poseł Ziemi Sokólskiej Nikodem Hryckiewicz z Nierośna koło Dąbrowy Białostockiej, jako drugi - starosta, następnie rolnik z Maślanki koło Sokółki - Gieniusz, a potem garściami wszyscy uczestnicy. Przemówienie okolicznościowe wygłosił poseł Hryckiewicz, a następnie rolnik Gieniusz, który był przez ramię przepasany ręcznikiem. Po zakończeniu ceremonii poseł Hryckiewicz ogłosił, że „Od dnia dzisiejszego dąb przyjmuje nazwę Dębu Wolności”. Na czele ze sztandarem społeczeństwo wróciło ta samą trasą do kościoła z nabożnymi pieśniami. Sztandar z Matką Boską Ostrobramską i orłem był własnością parafii.”

I pamiętajmy dbajmy o nasze drzewa...-Pisze na swoim Facebooku MZS

źródło informacji: Muzeum Ziemi Sokólskiej;www.facebook.com

WW

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.