• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 05 maj 2020 14:00

Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna otwarty już dla turystów! [Film]

Jest to drugi sezon turystyczny obiektu, który w 2019 roku stał się wspaniałą atrakcją turystyczną województwa podlaskiego o czym świadczy ponad 50 000 odwiedzających.

Z uwagi na tegoroczną pandemię nie organizujemy imprez, ale dzięki temu iż obiekt jest położony na rozległym, pięknym terenie zdecydowaliśmy o udostępnieniu go dla turystów.

Od 5 maja otwarte będą wrota do średniowiecznego grodziska, ale wyłącznie do samodzielnego zwiedzania. Dzięki tablicom informacyjnym oraz wytycznym alejkom każdy turysta może bez przodownika zwiedzać obiekt oraz poznać ciekawostki parku. Informacje są w 3 wersjach językowych – polska, angielska i rosyjska. Park dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych zarówno na wózkach inwalidzkich oraz niedowidzących (opisy atrakcji są napisane także językiem Braille’a).

Dostępna jest infrastruktura rekreacyjna na plaży – wiaty, miejsce ogniskowe oraz grillowe.

Do końca maja będzie zamknięty wiatrak oraz sala etnograficzna z uwagi na bezpieczeństwo odwiedzających.

Obowiązkiem jest zachowanie bezpiecznych odległości od innych osób – co najmniej 2m, zakrywanie ust i nosa.

Wstęp na teren Parku jest bezpłatny.Park Kulturowy w Milewszczyźnie to dotyk historii i naszego dziedzictwa połączony z odpoczynkiem wśród pięknej korycińskiej przyrody. To pomnik 1000 lat historii Ziemi Korycińskiej oraz regionu. Stanowi doskonały przykład ciągłości dziejów, zachodzących zmian na przestrzeni wieków. Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską, zaś w czasie zwiedzania obiektu zgłębić niezwykłą historię tego miejsca i regionu.

Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2014 roku odkryły wiele tajemnic z przeszłości. Istniejące w Milewszczyźnie grodzisko, powstało w X wieku i funkcjonowało do XII. Gród otoczony był trzema wałami i prawdopodobnie trzema fosami. Sprawne oko obserwatora może dostrzec wszystkie te elementy podczas wędrówki po jego umocnieniach.

Jedną z atrakcji jest wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobno stał w tym miejscu w XIX w. Został on przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce. Dzięki temu, że posiada pełne wyposażenie, odwiedzający poznają konstrukcję młynów wiatracznych oraz historię młynarstwa. Każdy chętny może „zostać młynarzem” i spróbować własnych sił przy produkcji mąki na żarnie nieckowatym i żarnie obrotowym.

Natkniemy się tu również na ślady XVI – XVII wiecznej strażnicy czy powstałego na przełomie XIX i XX w. dworku, na którego fundamentach stanęła szklana wiata edukacyjna.

Można też zajrzeć do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi. Przechowywane są w niej dary ziemi (ziemniaki, marchew, buraki) i wytwory pracy rąk mieszkańców, takie jak: konfitury, soki, kompoty czy sery korycińskie.

Po stronie zabudowań pofolwarcznych w Folwarku Milewszczyzna znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawa etnograficzna i PRACOWNIA TKACKA Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej.

Bernarda Rość to urodzona w Korycinie Mistrzyni tkaniny dwuosnowowej. Talent odziedziczyła po mamie, znanej podlaskiej tkaczce. Swoje umiejętności przekazała córce – Agnieszce.

Prace obu Pań to tkaniny artystyczne, doskonale skomponowane, o szlachetnej kolorystyce, umiejętnym zastosowaniu tradycyjnych motywów zdobniczych i przedstawień tematycznych inspirowanych podlaską przyrodą i wiejskim życiem. Wykonują je z naturalnej owczej przędzy na ręcznych 100 – letnich, drewnianych krosnach.

Będąc już w Parku kulturowym koniecznie trzeba zajrzeć do pobliskiego, jedynego w regionie Parku Plebańskiego w Korycinie, założonego w XVII w. z sączącym się Św. Źródłem, do którego przed wiekami ciągnęli pielgrzymi. Górująca nad korycińską ziemią przepiękna bryła neogotyckiego kościoła z przełomu XIX i XX w. kryje w sobie cudowny obraz Matki Boskiej Korycińskiej (legenda głosi, że znaleziony został przy Św. Źródle).

Tuż obok czekają z szeroką ofertą rekreacyjno-wypoczynkową zbiornik wodny, wyjątkowo wyposażona plaża – idealne miejsce do spacerowania.

Nie sposób ominąć Korycińskiego Rynku, gdzie dotknięcie czekającej na podróżnych Księżniczki Truskawkowej jest gwarancją spełnienia marzeń i tchnienia radości.

Przy zachowaniu obowiązujących zasad oraz świadomemu zachowaniu możliwe jest aktywne spędzanie czasu wolnego i zwiedzanie atrakcji turystycznych Gminy Korycin.

źródło: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.