wtorek, 28 kwiecień 2015 13:30

Siatkarze z UKS Mikolo na turnieju w Białowieży [Zdjęcia]

Siatkarze UKS Mikolo Sokółka mają za sobą bardzo dobry występ w towarzyskim turnieju w Białowieży.

W ubiegłą niedzielę 26 kwietnia młodzi adepci siatkówki z UKS Mikolo Sokółka wystartowali w Turnieju Mini siatkówki Chłopców o Puchar Prezesa UKS Olimpijczyk w Białowieży.

Do zawodów przystąpiło 14 drużyn z klas 4-6, Sokółkę reprezentowały 4 składy(4 i 5-klasistów). Rozgrywki podzielono na 2 grupy po 7 ekip w każdej. W grupach rozgrywano mecze każdy z każdym. Pierwszy skład Sokółczan zwyciężył we wszystkich 6 meczach grupy II tracąc tylko dwa sety, największą trudność sprawiły im pojedynki z rówieśnikami z Białowieży oraz Wysokiego Mazowieckiego.  Skuteczna zagrywka oraz dobre przyjęcie zagrywki przeciwników przez wszystkich trzech zawodników (Gabriel Jarosz, Dawid Aluszyk, Krzysztof Nasuto) była kluczem do sukcesu w grupie. Drugi skład, grający w I grupie, w pierwszych czterech meczach odniósł komplet zwycięstw bez straty seta, lecz największe trudności sprawił im pojedynek z bardzo wysokimi siatkarzami z Zambrowa.

W przedostatnim pojedynku przyszło się im zmierzyć z faworytami turnieju, szóstoklasistami z Białowieży. Mecz rozpoczął się dosłownie od bombardowania zagrywkami przez gospodarzy, którzy bez problemu wyszli na prowadzenie 10:2. Dzielna postawa i podjęta walka sprawiła, że w pierwszym secie przegraliśmy już tylko 10:15. Drugi set to wyrównana walka, w której żadna z drużyn nie była w stanie wypracować większego prowadzenia, niż 2 punkty. Bardzo dobre przyjęcie zagrywek Jakuba Cichowlasa sprawiło, że nie pozwoliliśmy na powtórkę z pierwszego seta. W końcówce więcej zimnej krwi i opanowania zachowali na szczęście nasi siatkarze, zwyciężając po kapitalnej kontrze Mateusza Łysika 15:13. W 3 decydującym secie gospodarze podłamani niepowodzeniem w poprzedniej partii rozpoczęli fatalnie od 5:8, a ich zagrywka nie wyglądała już tak imponująco jak w poprzednich setach. Dzięki wypracowanej przewadze na początku nasi siatkarze spokojnie „dowieźli” prowadzenie, zwyciężając z o rok starszymi rywalami. Dużo sił włożonych w ten pojedynek znalazło swoje odbicie
w ostatnim decydującym meczu z Wysokim Mazowieckim. Sytuacja w grupie była tak skomplikowana, że wyniki ostatniej kolejki decydowały, kto zajmie 1, 2 i 3 miejsce. Mecz rozpoczął się od szybkiej gry przeciwników. Dobra obrona i błyskawiczne kontry zaskoczyły zmęczonych siatkarzy drugiego składu Mikolo, którzy przegrali 9:15. W drugiej części gry również siatkarze z Wysokiego Mazowieckiego dyktowali tempo gry, wychodząc na prowadzenie 9:5. Mozolne odrabianie strat pozwoliło na zmniejszenie strat do 2 punktów (10-12). W tym ustawieniu na zagrywkę powędrował Damian Ruciński i popisał się wspaniałą serią 5 bardzo trudnych zagrywek tzw. „flot”. Dwie z nich okazały się nie do przyjęcia przez opadających z sił przeciwników, w trzech pozostałych przypadkach rywale nie byli w stanie wykończyć akcji skutecznym atakiem, a świetnie broniący siatkarze z Sokółki wyprowadzali skuteczne akcje grając celnie w narożniki boiska. Set zakończył się zwycięstwem 15:12 i ”nakręceni” powodzeniem siatkarze przystąpili do decydującego seta. Początek był bardzo wyrównany. Lecz w dalszej części seta zawodnicy Mikolo wypracowywali prowadzenie, aby ostatecznie zwyciężyć 11:8. Wyszarpane zwycięstwo pozwoliło przypieczętować pierwsze miejsce w grupie I.

Po zakończeniu rozgrywek grupowych, system rozgrywek przewidywał bezpośrednią walkę o miejsca pomiędzy drużynami z grup I i II. Dzięki bardzo dobrej postawie w grupach, dwa pierwsze składy UKS Mikolo spotkały się w finale. Pozostałe nasze drużyny również wypadły dość dobrze. Trzecia ekipa z Sokółki w grupie wygrała 3 i przegrała 3 mecze, zajmując czwarte miejsce w grupie i zmierzyła się w meczu o miejsce 7 z siatkarzami klubu Rekord Zambrów. Niestety nie udało się im sprawić niespodzianki i przegrali po dość wyrównanym meczu 0:2, zajmując ostatecznie 8 miejsce. Czwarty skład złożony z czwartoklasistów wygrał jeden mecz i w pojedynku o 11 miejsce uległ siatkarzom z Białowieży, ostatecznie zajmując 12 miejsce. Był to debiut najmłodszych siatkarzy w rozgrywkach „trójek” na większym boisku.
W pojedynku o złoto pomiędzy sokólskimi siatkarzami lepsza okazała się drużyna II składu, zwyciężając po bardzo zaciętym meczu z I składem 2:1.

Wszyscy nasi chłopcy zasługują na pochwałę, gdyż spisali się bardzo dzielnie wykazując wolę walki, niejednokrotnie wyrywając zwycięstwo w bardzo trudnych okolicznościach.
UKS MIKOLO II: Jakub Cichowlas, Mateusz Łysik, Damian Ruciński.
UKS MIKOLO I: Gabriel Jarosz, Dawid Aluszyk, Krzysztof Nasuto.
UKS MIKOLO III: Tomasz Naumowicz, Dawid Awdziej, Augustyn Jackiewicz.
UKS MIKOLO IV: Jakub Szmidt, Jakub Garkowski, Patryk Horczak.
Trener: Krzysztof Zaniewski.
Asystent trenera: Krystian Markowski

Informacje i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Krzysztofa Zaniewskiego z OSiR w Sokółce.