• 1
  • 2


 

czwartek, 10 czerwiec 2021 08:50

Sezon truskawkowy

Mimo rosnących kosztów produkcji - ten sezon będzie bardzo udany - zapowiadają plantatorzy i przetwórcy truskawek. Zbiory już się rozpoczęły.

Pierwsze truskawki okres przed kwitnieniem spędziły pod folią, dlatego dojrzewają nieco wcześniej. Na plantacji w Chodorówce Nowej, w gminie Suchowola, czerwieni się już odmiana Rumba. Owoce są duże, więc łubianki zapełniają się w szybkim tempie. Za zebranie koszyczka pracownicy mogą w tym sezonie zarobić około trzech złotych. Cena za kilogram truskawek w sprzedaży detalicznej waha się od ośmiu do dziesięciu złotych.

Tegoroczny sezon - przez chłodną i deszczową wiosnę - zaczął się nieco później niż zazwyczaj. Uprawy dobrze przetrwały mrozy. Owoców jest dużo i są dobrej jakości. W czasie zbiorów dużą rolę znowu odgrywa pogoda, bo to ona decyduje o ostatecznym smaku.  

- Czym więcej słońca, tym truskawka jest po prostu słodsza, bo jeśli deszcz popada to wiadomo, że ona musi te dwa, trzy dni nabrać znowu smaku – mówi Robert Klejno, plantator truskawek ze wsi Chodorówka Nowa.

Plantatorzy spodziewają się udanego i długiego sezonu, nawet do drugiej połowy lipca. Pełni optymizmu są też przetwórcy. Skup w Podlaskiem właśnie rusza.

Jak powiedział Janusz Chojnowski, dyrektor zakładu chłodniczego w Sokółce - Cena będzie wyższa niż w ubiegłym roku ze względu na jakość. Uważam, że ta jakość będzie o wiele lepsza jak w roku ubiegłym, bo był bardzo mokry rok, truskawka była nasączona mocno wodą.

Jeżeli prognozy się sprawdzą - za tak zwaną truskawkę przemysłową podlascy rolnicy dostaną ponad 4 złote za kilogram.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w Polsce uprawia się blisko 38 tysięcy hektarów truskawek. Najwięcej w Mazowieckiem - ponad 19,5 tysiąca, Lubelskiem - ponad 5 i Świętokrzyskiem - blisko 3 tysiące. W województwie podlaskim truskawki zajmują niecałe 300 hektarów.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.