• 1


 

piątek, 02 lipiec 2021 09:48

„Jedzenie kocham, lubię, szanuję, nic nie wyrzucam, nic nie marnuję” - eko warsztaty w Bibliotece [Zdjęcia]

Marnowanie jedzenia to problem, który stał się tematem zajęć. Dotyczy on każdego z nas. Jak sobie z tym radzić? Właśnie o tym opowiedziała uczestnikom zajęć Anna Jaklewicz. Podpowiedziała, jak robić zakupy, gotować oraz przechowywać produkty spożywcze, aby cieszyć się ich świeżością jak najdłużej.

 Pani Anna przedstawiła gościom garść statystyk. W Pol­sce wy­rzu­ca się 9 mi­lio­nów ton żyw­no­ści rocznie! Mar­nu­je­my mniej wię­cej ⅓ na­szych za­ku­pów, po­nie­waż nie wie­my, jak go­spo­da­ro­wać za­ku­pio­ną żywnością. Wyrzucając jedzenia marnujemy nasze pieniądze, marnujemy wodę wykorzystaną do wyprodukowania żywności i pogłębiamy problemy klimatyczne.

Pokrótce omówiła także ideę freeganizmu (antykonsumpcyjny styl życia wyrażany poprzez sprzeciw przed marnotrawieniem zasobów) i foodsheringu (dzielenie się jedzeniem).

Z prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, że marnując żywność marnujemy także energię! Okazuje się, że do wytworzenia 9 milionów ton jedzenia zużywa się ponad 1,7 miliarda m₃ wody - to tyle co dwie wanny wody dziennie wylewane przez każdego Polaka!

W części praktycznej cały zespół wykonał woskowijkę oraz świecę z wosku pszczelego, którą każdy mógł ozdobić według indywidualnych upodobań. Tę część zajęć uczestnicy lubią najbardziej. Taki czas to wspaniała integracja grupy.

Zwieńczeniem projektu będzie broszura oraz e-book „Jedz – nie marnuj” dostępny już niebawem w Bibliotece Publicznej w Sokółce.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv