• 1
środa, 27 październik 2021 16:05

Dąbrowa Białostocka. Przy kościele stanie pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej [Zdjęcie]

Pomnik według projektu Pana Marka Karpa. Jak będzie wyglądał? Przekonajcie się Państwo sami.


W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu w Dąbrowie Białostockiej w godzinach 08:00 - 14:00 odbędzie się zbiórka na wykonanie pomnika. Monument ma stanąć obok kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej.
Pomnik będzie upamiętniał osoby z naszej gminy, które zginęły padając ofiarami Obławy Augustowskiej. Koszt budowy pomnika opiewa na około 80 000 złotych.

„Obława Augustowska jest jednym z nie do końca wyjaśnionych epizodów polskiej historii najnowszej. Brutalna pacyfikacja podziemia po-akowskiego, przeprowadzona w lipcu 1945 r. przez wojska sowieckie w obrębie Puszczy Augustowskiej, uchodzi za największą zbrodnię dokonaną na narodzie polskim po zakończeniu działań II wojny światowej w Europie. Poza kilkoma dokumentami oraz relacjami osób pokrzywdzonych, które dają nam podstawową wiedzę na temat samej operacji, wciąż nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań jej dotyczących. Z naszej gminy i parafii życie straciło ponad 20 osób, zapomnianych przez historię i ludzi. Mamy obowiązek zapewnić im godne miejsce uczczenia. Niech ten pomnik stanie się wotum serc ludzi dobrej woli.” -czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej.

 

Szkic poglądowy pomnika:

 

 

 

opr. /TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.