• 1


 

czwartek, 18 listopad 2021 15:04

Ślepy żubr został uśpiony.

Zdjęcie krowy w Krynkach z obustronną ślepotą (fot. J. Jakóbczak). Zdjęcie krowy w Krynkach z obustronną ślepotą (fot. J. Jakóbczak).

Samica żubra poruszała się chaotycznie/na oślep po ulicy Granicznej płoszona przez ludzi robiących jej zdjęcia, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców Krynek.

W dniu 16.11.2021 roku w Krynkach zaobserwowano osobnika żubra – kilkunastoletnią krowę z widoczną obustronną ślepotą dodatkowo w stanie ogólnego wychudzenia i osłabienia.

Samica żubra poruszała się chaotycznie/na oślep po ulicy Granicznej płoszona przez ludzi robiących jej zdjęcia, stwarzając tym samym ogromne zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców Krynek. Obustronna ślepota u żubra krowy wskazywała na podejrzenie o chorobę zakaźną telazjozę – chorobę powodującą ślepotę i cierpienie żubrów. Ponadto zachowanie zwierzęcia sugerowało zarażenie kolejną chorobą zakaźną jaką jest wścieklizna.

Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców miasta Krynki oraz troskę o zdrowie i kondycję wolnościowego stada żubrów bytującego na terenie Puszczy Knyszyńskiej, po uzyskaniu zezwolenia od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podjęto decyzję o eliminacji zwierzęcia za pomocą środków farmakologicznych. Po uśpieniu przez upoważnionego lekarza weterynarii dokonano sekcji, która potwierdziła patologiczne zmiany w gałkach ocznych, płucach oraz worku osierdziowym. Głowę z powodu podejrzenia o wściekliznę zabezpieczył Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Sokółce. Zwłoki zwierzęcia zostały spryskane środkiem dezynfekującym oraz przykryte plandeką celem zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenieniu się choroby zakaźnej oraz ingerencji osób nieuprawnionych, do czasu zabrania ich przez firmę utylizacyjną- co nastąpiło w godzinach porannych w dniu następnym.
Każda decyzja o eliminacji jest trudna, dlatego zawsze podejmują ją specjaliści, jednak w trosce o bezpieczeństwo całego stada, jest konieczna.

Źródło: Nadleśnictwo Krynki

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.