• 1


 

środa, 01 grudzień 2021 15:32

Chciał kupić samochód, a stracił pieniądze

KPP w Sokółce KPP w Sokółce

Oszuści nie próżnują. Wykorzystując fakt powszechnego dokonywania zakupów przez internet próbują wyłudzić od potencjalnych ofiar jak najwięcej pieniędzy. W niektórych przypadkach przestępcy wykorzystują popularne portale ogłoszeniowe. Tym razem ofiarą oszustów stał się mieszkaniec powiatu sokólskiego. Mężczyzna, który chciał kupić audi stracił 9000 złotych.

Oszuści nie odpuszczają. Stosują różne metody działania, by wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Niejednokrotnie wykorzystują też nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką. Tym razem 20-letni mieszkaniec powiatu sokólskiego stracił 9000 złotych. Mężczyzna na jednym z portali internetowych znalazł ofertę sprzedaży osobowego audi. Oferujący sprzedaż twierdził, że mieszka w Wielkiej Brytanii. Za pośrednictwem poczty elektronicznej 20-latek zadeklarował chęć kupna auta. Następnie, postępując zgodnie z instrukcjami oszusta, wpłacił w placówce pocztowej na podane przez oszusta konto 9000 złotych. Gdy rzekomy oferujący zażądał kolejnego przelewu 4500 złotych na pokrycie kosztów ubezpieczenia i transportu, mieszkaniec powiatu sokólskiego nabrał podejrzeń, że może mieć do czynienia oszustem. Po tym jak 20-latek odmówił pokrycia dodatkowych kosztów i zażądał zwrotu 9000 tysięcy złotych kontakt ze sprzedającym urwał się. Mężczyzna poinformował wtedy o całej sytuacji policjantów.

Policjanci przypominają:

- Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, również w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”.
- Jeśli ktoś wywiera na Państwa presję i wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań – proszę zastanowić się dwa razy, to może być próba ataku;
- Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić opinie o sklepie - jak przebiegały zakupy innych, czy ktoś zgłaszał jakieś nieprawidłowości (można korzystać z opinii w serwisie takich jak www.ceneo.pl lub www.opineo.pl czy sprawdzić na forach znalezionych z wykorzystaniem choćby Google). Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line, np. pod adresem www.krs-online.com.pl.
- Zawsze przed transakcją należy przejrzeć opinię (komentarze) użytkownika portalu aukcyjnego, należy również pamiętać, że nie liczy się tylko duża ilość pozytywnych komentarzy, które mogą być celowo „wypracowane” poprzez zakupy przedmiotów o znikomej wartości, ale też ich statystyka – na przykład kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez dokonującego oszustwa przestępcę.
- Należy pamiętać, że nie ma „super okazji” – zbyt niska cena też może sugerować ryzyko oszustwa.
- O fakcie czy bierzemy udział w nieuczciwej aukcji, może powiedzieć opis aukcji lub załączone do niej zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.
- Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. (Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione).
- Po zakończonej aukcji należy odczekać kilka godzin i skontaktować się samemu ze sprzedającym w celu potwierdzenia danych potrzebnych do dokonania przelewu, pamiętając że błyskawicznie otrzymany po zakończonej aukcji e-mail może być spreparowany przez oszusta.
- Jeśli pojawia się choć cień niepewności odnośnie sprzedającego, a istnieje taka możliwość, należy wybrać funkcję depozytową portalu, unikając transakcji z osobami, które nie chcą się zgodzić na taką formę płatności.

Źródło: sokolka.policja.gov.pl/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.