wtorek, 17 maj 2022 11:16

Znaki ostrzegawcze, które daje organizm: nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu to jedno ze schorzeń, z jakimi często borykają się najczęściej osoby starsze. Z takim problemem mogą mieć również do czynienia kobiety, które niedawno urodziły dzieci.

Nietrzymania moczu w żaden sposób nie można bagatelizować. Jaki są dokładnie przyczyny? Czy nietrzymanie moczu można leczyć?

Występowanie nietrzymania moczu
Na tego typu schorzenie może zachorować każda osoba, ale częściej mają z nim do czynienia osoby starsze i w wieku podeszłym. Niestety, ale na nietrzymanie moczu chorują częściej kobiety, niż mężczyźni. Według szacunkowych danych, z tego typu wstydliwymi przypadkami, ma do czynienia ponad połowa kobiet, które ukończyły osiemdziesiąty rok życia. Dla porównania - tylko 1/3 mężczyzn w tym samym wieku, zmaga się z nietrzymaniem moczu. To właśnie dla takich pacjentów zostały stworzone pampersy dla dorosłych, jakie można zakupić m.in. na Wapteka.pl

Przyczyny występowania nietrzymania moczu
Dlaczego to kobiety są bardziej narażone na walkę z nietrzymaniem moczu? Z czasem dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy. Ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu wzrasta wraz z dużą ilością porodów. Tak, dzieci są kochane, ale należy przy tym także uważać na swoje zdrowie. Do czynników, które także można zaliczyć do wpływających na wystąpienie tego zjawiska, zaliczyć można:
•    menopauza,
•    przewlekłe zaparcia,
•    otyłość,
•    przebyte operacje ginekologiczne,
•    choroby gruczołu krokowego,
•    usunięcie gruczołu krokowego.

Niepokojące znaki ostrzegawcze, na które trzeba zwrócić uwagę
Co powinno zastanowić, jeżeli mowa jest o niepokojących objawach? Otóż na tej liście objawów znajdują się takie przypadki, jak:
•    okazjonalne ulewanie moczu,
•    częsta potrzeba odwiedzenia toalety, nawet gdy pęcherz nie jest w całości wypełniony.

 

Im szybciej ktoś zaobserwuje u siebie takie na pozór niewinne objawy (jak np. kilka kropel moczu, jakie wydala się podczas silnego kaszlu), tym prędzej powinien udać się do lekarza. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z tym schorzeniem. Jest to choroba, która rozwija się powoli, dlatego też pierwsze objawy często są bagatelizowane przez pacjentów - czego w żadnym wypadku nie można robić.

Leczenie nietrzymania moczu
O podjętych metodach leczenia decyduje lekarz- specjalista, który w pierwszej kolejności musi zdiagnozować, z jakim dokładnie typem schorzenia ma się do czynienia. Otóż, wyróżnia się następujące typy nietrzymania moczu:
•    wysiłkowe nietrzymanie moczu,
•    nietrzymanie moczu z nagłym parciem
•    nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Ćwiczenia mięśni Kegla
Forma leczenia, która dedykowana jest dla wszystkich. To ćwiczenia, jakie polegają na ćwiczeniu mięśni, jakie znajdują się na dnie miednicy. Nie tak łatwo się ich nauczyć, dlatego na samym początku należy skonsultować się z osobami, jakie mają większe doświadczenie w tym temacie, aby móc nauczyć się wykonywać tego typu ćwiczenia.

Leczenie chirurgiczne
Forma leczenia, jaka dedykowana jest dla pacjentów, zmagających się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Warto jednak dodać, że jest to jedna z metod, której efekty mogą cofnąć się po jakimś czasie. Podczas zabiegu chirurgicznego najczęściej wykonuje się zabieg podwieszenia szyi pęcherza moczowego oraz operacje pętlowe.

Preparaty medyczne
Leki, które bazują m.in. na takich składnikach, jak fezoterodyna, oksybutynina, solifenacyna, tolterodyna i trospium. Polecane są one w takich przypadkach, gdzie trening mięśni, pęcherza okazał się mało skuteczny lub też w ogóle nie przyniósł żadnych efektów.

*Artykuł sponsorowany

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv