• 1


 

środa, 06 lipiec 2022 10:19

Zmagasz się z trądzikiem? Świetnie trafiłeś

Trądzik to utrapienie wielu osób. Mogłoby się wydawać, że jest to dolegliwość, na którą skarżą się jedynie osoby w okresie dojrzewania, ale nie jest to prawda. Czasem nawet dorosłe osoby mogą go mieć i muszą się z nim zmierzyć. Niestety, często walka z nim jest żmudna, a na efekty trzeba trochę poczekać. W dodatku trądzik, który jest nieleczony, powoduje naprawdę poważne konsekwencje estetyczne na naszej twarzy oraz także w niektórych przypadkach na szyi. Jak zatem poradzić sobie z trądzikiem? Sprawdźmy to.

 

Sprawdzony lek na trądzik

Na pewno najważniejszy w walce z trądzikiem jest wybór odpowiedniego leku. Czasami niestety trzeba postępować metodą prób i błędów. W aptece znajdziemy mnóstwo leków. Są to z jednej strony leki dostępne bez recepty, a z drugiej strony leki przepisywane na receptę. Które wybrać? Najczęściej zaczynamy od tych, które są dostępne bez recepty. Są pomocne, ale tylko w sytuacji, w której trądzik znajduje się w początkującym stadium.

Gdy po lekach na trądzik bez recepty nie widzimy żadnego efektu, to jest to pierwszy znak, aby udać się do lekarza. Aby móc zapisać się na wizytę do dermatologa, to musimy w pierwszej kolejności udać się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie. Gdy decydujemy się na wizytę prywatną u dermatologa, to oczywiście żadnego skierowania nie potrzebujemy.

Jaki lek jest najpopularniejszy jeśli chodzi o trądzik? Jest to na pewno Izotek. Jest to specjalny lek na trądzik, który w swoim składzie zawiera witaminę A. Stosowany jest on w leczeniu trądziku i to także w ciężkich przypadkach. Gdy nie poradziły sobie z trądzikiem inne leki, to z pewnością Izotek jest warty rozważenia.. Leku tego nie kupimy w aptece bez okazania recepty. Lek ten przepisze nam dermatolog. Musimy zaznaczyć, że lek ten jest dostępny w dwóch dawkach. Jest to 10 mg oraz 20 mg. Także różne opakowania są dostępne w aptece. Najmniejsze opakowanie to 30 tabletek, a największe to 100 sztuk.

 

Kiedy stosować ten lek, a kiedy go nie stosować?

Lek ten sprawdza się wręcz idealnie w leczeniu pospolitego trądziku, który nie został wyleczony innego rodzaju lekami o miejscowym działaniu, jak i lekami przeciwbakteryjnymi. Izotek powoduje, że dochodzi do zatrzymania rozrostu łojowych gruczołów. Można także zaobserwować ich zmniejszenie. Stosując ten lek, nie trzeba się także obawiać rogowacenia naskórka. Lek ten pobudza samą jego odnowę.

Izotek jak wszystkie inne leki ma także pewne przeciwwskazania. Kto powinien ten lek na trądzik wykluczyć? Na pewno nie mogą go stosować osoby, które są uczulone na chociażby jeden ze składników tego leku. Nie poleca się tego leku kobietom będącym w ciąży, czy też kobietom, które karmią piersią.

Lekarz dermatolog nie zapisze także tego leku osobom o podwyższonym stężeniu lipidów we krwi, osobom ze zbyt dużym poziomem witaminy A, czy też pacjentom, które przyjmują antybiotyki oraz preparaty mające w swoim składzie witaminę A.

 

Jaką dawkę leku należy przyjmować?

Na pewno dawkowania nie ustalamy sobie samodzielnie. Dawkę zawsze dobiera lekarz. Dawka tego leku jest dobierana w oparciu o wagę pacjenta, jak i stan jego trądziku. Jest tutaj oceniany i diagnozowany stopień nasilenia trądzikowych zmian. Dawka jakby nie jest tutaj kwestią drugorzędną. Najważniejsze to zaufać lekarzowi i stosować się do jego zaleceń.

Bardzo ważne jest to, aby lek przyjmować zawsze wraz z posiłkiem. Na samym początku dawka nie może przekroczyć na dobę 0,5 mg na kilogram masy ciała. Następnie dawka może zostać zwiększana. Na pewno przyjmowanie większej dawki niż zalecana, nic nam nie daje. Nie przyniesie żadnych korzyści.

 

Jak długo trwa leczenie?

Na pewno osoby z trądzikiem są ciekawe, jak długo będzie trwało leczenie. Nie można tego czasu jednoznacznie określić. Wszystko jest zależne od przyjmowanej dawki, jak i od stopnia zaawansowania trądziku. Najczęściej trzeba się liczyć z tym, że będzie to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tygodni. Wówczas dochodzi do remisji naszej choroby. Oczywiście podczas leczenia trądziku należy udawać się na kontrolne wizyty u swojego dermatologa. Nie wygląda to tak, że dopiero po dwudziestu tygodniach pokazujemy się na wizycie. Byłoby to totalnie bez sensu.

Niestety po wyleczeniu trądziku, często dochodzi do jego nawrotu. Wówczas należy od razu zareagować. Umówmy się na wizytę do dermatologa i on na pewno uzna, co w danej sytuacji pomoże, a co będzie się mijało z celem. W takiej sytuacji na pewno nie warto robić niczego na własną rękę.

Izotek to lek, którego dzieci poniżej dwunastego roku życia nie mogą przyjmować. Po prostu jego działanie jest niebezpieczne dla tak zwanego okresu dojrzewania. O tym wszystkim mówi lekarz podczas pierwszej wizyty. Czasami dzieje się tak, że osoba przyjmująca Izotek źle reaguje na daną dawkę. W takiej sytuacji lekarz na bieżąco modyfikuje dawkę. Dzięki temu jest w stanie na bieżąco reagować. Żaden pacjent nie chce nabawić się przecież skutków ubocznych. O możliwych skutkach ubocznych możemy przeczytać w ulotce leku.

Na sam koniec zapoznajmy się właśnie z ulotką. Pamiętajmy, że ulotka nie jest dołączona do leku dla kaprysu, czy też z obowiązku. Ulotka tak naprawdę jest dla nas i powinniśmy wiedzieć, że zapoznanie się z jej treścią od A do Z powinno być wręcz obowiązkowe. W ulotce znajdziemy naprawdę wszystkie nam potrzebne informacje. Co więcej, znajdziemy odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania. Czasem szukamy pomocy w sieci, a tak naprawdę wszelkie odpowiedzi mamy pod ręką. Ulotki najczęściej są bardzo długie. Jednak jej przeczytanie nie będzie takie czasochłonne.

Co gdy dawkowanie opisane w ulotce różni się od tego, które zalecił nam lekarz? Tak jest w bardzo wielu przypadkach. W takich przypadkach zawsze trzymamy się tego, co nam mówił lekarz. Jest to przecież dobranie indywidualne dawki. W ulotce wszystko jest bardziej ogólnie opisane. Pomimo tego, powinniśmy się z treścią ulotki zapoznać i nawet nieco przeanalizować. Szczególnie ważne powinny być dla nas przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne. Nikt nie chce być przecież zaskoczonym.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv