piątek, 29 lipiec 2022 13:46

Kuźnica: Rozszczelniona cysterna kolejowa ze skroplonym gazem [Zdjęcia]

Zdjęcie: KP PSP Sokółka Zdjęcie: KP PSP Sokółka

28 lipca 2022 roku o godz. 14.57 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o wycieku gazu z cysterny na stacji kolejowej w Kuźnicy.

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z JRG Sokółka oraz 2 zastępy z OSP KSRG Kuźnica. Ponadto poprzez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do akcji zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Białystok” z JRG 2 Białystok.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów OSP stwierdzono skład pociągu towarowego szerokotorowy stojący na bocznicy kolejowej w Kuźnicy. Działania w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wyznaczeniu strefy bezpiecznej o promieniu 150 m – nie zachodziła konieczność ewakuacji ludności z powyższej strefy. Po przybyciu zastępów PSP w wyniku wstępnego rozpoznania nie ustalono dokładnego miejsca wycieku (brak zewnętrznych oznak). Działania polegały na wprowadzeniu dwóch rot ratowników wyposażonych w aparaty OUO, detektory wielogazowe i kamerę termowizyjną do strefy celem ustalenia miejsca i rozmiaru wycieku, rodzaju substancji niebezpiecznej oraz określenia strefy bezpośredniego zagrożenia. Strażacy dokonali pomiarów wzdłuż całego składu kolejowego i nie wykryli żadnego wycieku gazu - brak wskazań urządzeniami pomiarowymi. Przybyła na miejsce zdarzenia Służba Celna przekazała informację z numerem cysterny, w której miało dojść do awarii. Ratownicy szczegółowo sprawdzili wytypowaną cysternę i stwierdzili, że pod zaplombowaną pokrywą zaworów na górze cysterny słychać wydobywający się gaz - detektor wielogazowy nie wykazywał zagrożenia w pobliżu cysterny. Na miejsce zdarzenia samochodem SLRR przybyła Powiatowa Grupa Operacyjna z Komendantem Powiatowym PSP w Sokółce. Dalsze działania polegały na wejściu na płaszcz cysterny, zerwaniu plomby celnej i otwarciu pokrywy zaworów. Ustalono, że przy zaworze do pobierania próbek gazu następuje jego niewielki wyciek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Białystok” działania polegały na uszczelnieniu wycieku za pomocą bandaża uszczelniającego. Na miejsce zdarzenia samochodem SLRR przybyła również Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Ustalono, że skład będzie odprawiony i przewieziony do zakładu w Sokółce, gdzie nastąpi rozładunek cysterny na instalacji przeładunkowej gazów.

W działaniach udział brało 10 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, JRG 2 Białystok, OSP KSRG Kuźnica) oraz Policja, Straż Graniczna, Służba Celna, Służba Ochrony Kolei, PKP, przedstawiciele zakładu przeładunkowego.

Źródło:  KP PSP Sokółka.

 

 

opr./TL/

 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv