• 1

 
 

piątek, 16 wrzesień 2022 08:19

Rodzice w Podlaskiem otrzymali już ponad 3,4 mln zł na wyprawkę szkolną dla dzieci

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4 mln świadczeń z programu "Dobry start" w kwocie ponad 1,2 mld zł. Rodzice i opiekunowie w województwie podlaskim otrzymali 114 tys. świadczeń na kwotę 3,4 mln zł. Wnioski o wyprawkę szkolną można składać do 30 listopada.

Program "Dobry start" to jednorazowo 300 zł na zakup np. podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom i pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i w innych placówkach edukacyjnych.

 

- Wnioski o 300 plus złożono już dla około 4,4 mln dzieci. W naszym regionie  to 125 tys. dzieci. Oznacza to, że większość rodziców i opiekunów przekazała już do nas elektroniczne dokumenty – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

O wyprawkę szkolną można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantowało wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli poprawnie wypełniony wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach - we wrześniu, październiku lub listopadzie, to pieniądze trafią na konto w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

 

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat.

 

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

 

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS. Pieniądze z programu "Dobry start" przyznaje i wypłaca ZUS na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje i wszelkie zawiadomienia są przekazywane w formie elektronicznej- wyjaśnia rzeczniczka.

 

Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu Platformy Usług Elektronicznych. Także osoby, które złożyły wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia wszelkie wiadomości znajdą również na własnym indywidualnym koncie PUE ZUS . Wystarczy zalogować się na swój profil i przejdź do zakładki [Dobry start] > [Szczegóły Twoich wniosków]. Na portalu PUE ZUS znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie 300 plus (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

 

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv