wtorek, 08 listopad 2022 13:26

Kiedy powstanie nowy dworzec w Sokółce? [Film,Zdjęcia]

Dziś w Urzędzie Miejskim w Sokółce została podpisana umowa na Gminne Centrum Przesiadkowe

Wartość inwestycji: 36 850 999,26zł

Dofinansowanie: 26,5 mln zł

Gmina Sokółka: 10 350 999,26zł (Rządowy Fundusz Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych)

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, dokumentacja projektowa 360 dni od daty podpisania umowy, wykonanie inwestycji 42 miesiące od daty podpisania umowy Realizacja inwestycji w latach 2022 -2026.

Realizacja inwestycji obejmuje:

- zagospodarowanie terenu ok. 2 ha terenu miedzy torami i ulicą oraz od ronda do ronda

- przestrzeń publiczna

- plac miejski o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym

- zatoki autobusowe

- wiaty przystankowe (4 szt.)

- parking ogólnodostępny na ok. 40 miejsc - zatoki TAXI

 - wiata rowerowa

 - mała architektura (ławki, kosze, oświetlenie, kwietniki)

 - zieleń urządzona (drzewa, krzewy, trawniki)

 - przebudowa 3 kondygnacji budynku dworca PKP wraz z poddaszem użytkowym

 - przebudowa ulicy Kolejowej

 

SUMA POWIERZCHNI TERENU DO ZAGOSPODAROWANIA W TRAKCIE BUDOWY GMINNEGO CENTRUM PRZESIADKOWEGO: 18 044 m2 POWIERZCHNIA UŻYTKOWA BUDYNKU DWORCA PO PRZEBUDOWIE: 2202,75 m2 +/- 15% 2.

ZAŁOŻENIA UKŁADU FUNKCJONALNEGO BUDYNKU DWORCA PARTER (KONDYGNACJA I):

Na parterze budynku zostaną zlokalizowane główne wejścia do budynku jedno od strony miasta tj. od strony ul, Kolejowej, drugie od strony peronów – usytuowane centralnie w stosunku do dłuższego boku budynku. Nad każdym wejściem do budynku zaprojektować zadaszenie. W częściach bocznych należy ulokować dwie klatki schodowe wraz z windami hydraulicznymi lub o napędzie elektrycznym (nadszybie nie może wystawać ponad konstrukcję dachu), które zapewnią komunikację na każde piętro budynku.

Na parterze budynku dworca będzie zlokalizowana część związana z obsługą podróżnych korzystających z Gminnego Centrum Przesiadkowego w Sokółce. Będzie to powierzchnia składająca się z holu o wysokości 2 kondygnacji w części centralnej, toalet ogólnodostępnych, poczekalni, części kasowej, pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych. Ponadto na parterze pozostała powierzchnia będzie przeznaczona pod część handlową i gastronomiczną z instalacjami stanowiącymi zaplecze kuchenne. Na parterze należy wydzielić pomieszczenie karmienia i przewijania dzieci zgodnie z art. 85a Prawa Budowlanego. W parterze dworca należy przewidzieć pomieszczenia techniczne do obsługi budynku oraz centrum przesiadkowego, jak również pomieszczenie węzła cieplnego.

I PIĘTRO (KONDYGNACJA II) Na I piętrze budynku które będzie podzielone na dwie części z niezależnymi wejściami z zaprojektowanych 2 klatek schodowych z windami znajdą się pomieszczenia biurowo-usługowe, toalety rozmieszczone w obu nawach kondygnacji, pomieszczenia gospodarcze oraz techniczne, jak i rampa przebiegająca nad centralną częścią holu głównego łącząca prawą i lewą nawę I piętra. Dojście na poziom II kondygnacji nadziemnej będzie realizowany dzięki 2 klatkom schodowym wraz z windami znajdującymi się w szczytach budynku. Pomieszczenia na II kondygnacji będą miały charakter biurowo-usługowy i przeznaczone będą pod wynajem. W 2 pomieszczeniach biurowo-usługowych przewidzieć wydzielone pełne węzły sanitarne.

II PIĘTRO (KONDYGNACJA III) III kondygnacja będzie podzielona na pomieszczenia biurowe oraz zaplecze sanitarne zlokalizowane analogicznie do II kondygnacji po obu stronach budynku, serwerownię oraz pomieszczenie porządkowe i gospodarcze. Pomieszczenia na 2 piętrze budynku (III kondygnacji) należy wydzielić funkcjonalnie, w taki sposób że od strony klatki schodowej prawej w strefie I znajdzie się pomieszczenie obsługi o pow. min. 35m2 z 2 niezależnymi wejściami, w tym jednym z bezpośrednim wejściem z klatki schodowej oraz drugim z wejściem z komunikacji ogólnej. I strefa powinna posiadać dostęp do ogólnodostępnych toalet umożliwiających korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami. Pozostała część kondygnacji należy zaprojektować i wykonać w II strefie z drzwiami o kontrolowanym dostępie. Strefa ta powinna mieć również niezależne wejście z klatki schodowej lewej.

PODDASZE UŻYTKOWE (KONDYGNACJA IV) Poddasze użytkowe które będzie stanowiło nadbudowę istniejącego budynku dworca będzie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla jednostek gminy. Na kondygnacji przewidzieć 2 niezależne wejścia z klatek schodowych z dostępem dla osób ze szczególnymi potrzebami. Kondygnację będą stanowiły pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna z przeznaczeniem dla ok. 50 użytkowników. W części poddasza Zamawiający proponuje wydzielić pomieszczenia techniczne oraz tarasy techniczne z przeznaczeniem na urządzenia central wentylacyjnych, czerpni i wyrzutni powietrza itp.

PLAC MIEJSKI O CHARAKTERZE REPREZENTACYJNO-REKREACYJNYM:
Przestrzeń placu będzie wyposażona w opomiarowane miejsca z dostępem do gniazd, służące przenośnym stanowiskom reklamowym oraz foodtruckom - przewidzieć min. 3 stanowiska. Posadzkę z kostki betonowej gr min. 8cm. Kolorystykę i układ ścieżek i chodników rozwiązać na etapie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego. W otoczeniu budynku dworca na drogach komunikacji ogólnej będzie system betonowych ścieżek fakturowych kierunkowych prowadzących od miejsc postojowych dla osób ze szczególnymi potrzebami do wejścia głównego do budynku oraz poszczególnych stanowisk autobusowych.

ZATOKI AUTOBUSOWE:
Należy w ramach zadania wydzielić osobne zatoki autobusowe dla autobusów miejskich (możliwość jednoczesnego postoju 2 autobusów miejskich o dł 12m) oraz 4 stanowisk autobusów dalekobieżnych o długości 15m każdy) Zatoki należy wykonać z trwałej nawierzchni odpornej na przenoszenie obciążeń autobusów np. o nawierzchni z kostki betonowej. Zastosować na brzegach krawężnik betonowy typu ciężkiego oraz odwodnienie powierzchni z odpływem do kanalizacji deszczowej. WIATY PRZYSTANKOWE (4 szt. szer, 1,5x2,4 m): W bezpośrednim sąsiedztwie zatok należy zaprojektować i wykonać dojścia piesze o nawierzchni z kostki betonowej o min. szerokości 1,5m oraz posadowić przy stanowiskach postoju autobusów wiaty o konstrukcji stalowej z wypełnieniem z materiałów o dużej transparentności np. szkło, blacha perforowana, siatka cięto-ciągniona. Zamawiający preferuje wykonanie wiat przystankowych, które nie będę zasłaniać widoku na budynek dworca z perspektywy ulicy Kolejowej.

PARKING OGÓLNODOSTĘPNY: Na parkingu ogólnodostępnym przewidzieć min. 40 miejsc postojowych o wym. 2,5x5m, w tym min. 3 miejsca o wym. 3,6x5m dla osób ze szczególnymi potrzebami, 3 stanowiska o wym 3,6x5m dla rodzin z dziećmi (z kontrastową nawierzchnią). Miejsca dla osób o ograniczonych zdolnościach poruszania się należy sytuować jak najbliżej N wejścia do budynku. Zastosować na nawierzchni chodników ścieżki dojścia. Parking wykonać z kostki betonowej o gr. 8cm na podbudowie zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami. Przewidzieć miejsca dla 6 pojazdów. Zastosować na nawierzchni chodników ścieżki dojścia. Zatokę taxi należy wykonać z trwałej nawierzchni odpornej na przenoszenie obciążeń pojazdów ciężkich np. z kostki betonowej

WIATA ROWEROWA:
W ramach zamówienia planuje się zaprojektować i wykonać wiatę/y rowerową nawiązującą do architektury wiat przystankowych o konstrukcji lekkiej stalowej. Wiata o konstrukcji stalowej z wypełnieniem z materiałów o dużej transparentności np. szkło, blacha perforowana, siatka cięto-ciągniona. Należy przewidzieć ramy ze stali malowanej proszkowo. Przewidzieć możliwość jednoczesnego parkowania min. 15 rowerów. Wiata rowerowa powinna posiadać możliwość ładowania jednośladów elektrycznych oraz urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów i odtwarzaczy mp3).

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv