poniedziałek, 06 marzec 2023 10:00

Strażacy zostali przeszkoleni zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym [Zdjęcia]

3 marca 2023 roku w Sokółce przeprowadzono szkolenie doskonalące dla strażaków PSP i OSP z terenu powiatu sokólskiego z zakresu współdziałania ze śmigłowcami LPR.

W związku z koniecznością właściwego przygotowania strażaków do współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i zdobycia uprawnień do przyjmowania śmigłowców LPR na miejscu działań ratowniczych, w siedzibie KP PSP Sokółka przeprowadzono szkolenie z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Kurs został przeprowadzony w oparciu o obowiązujący „Program szkolenia z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym” Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z dnia 20 października 2022 roku. Jego organizatorem była Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku.

W ramach szkolenia Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce posiadający uprawnienia Instruktora PSP z zakresu współdziałania z LPR przeprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z funkcjonariuszami PSP oraz druhami jednostek OSP z terenu powiatu sokólskiego. Strażakom omówiono podstawy prawne współpracy, zaprezentowano zasady wyznaczania i przygotowania lądowiska w terenie przygodnym, na miejscu prowadzonych działań oraz tzw. „miejscach gminnych”, zasady prowadzenia łączności, procedury przyjęcia statku powietrznego w porze dziennej i nocnej oraz procedury postępowania w razie wypadku śmigłowca. Następnie praktycznie przećwiczono sposoby wyznaczania i przygotowania lądowiska na przyjęcie śmigłowca w porze dziennej i nocnej.

Szkolenie ukończył 1 strażak PSP oraz 61 druhów jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokólskiego.

Zrealizowane przedsięwzięcie pozwoliło na poprawę przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do współpracy ze śmigłowcami LPR podczas prowadzonych działań oraz zapewni bezpieczeństwo prowadzonych operacji lotniczych związanych z ratowaniem osób w nagłych stanach zagrożenia zdrowotnego.

 

Źródło: www.gov.pl

 

 

opr./TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv