Dodatkowo dla rejonu południowo wschodniej Polski wydano ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, a dla południa i północnego zachodu, śniegu. W górach może wystąpić oblodzenie.
Alerty pierwszego stopnia ostrzegające przez przymrozkami wydano dla całego kraju. IMGW prognozuje spadek temperatury powietrza poniżej 0 st.C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od minus 5 do minus 3 st.C., przy gruncie od minus 8 do minus 4 st.C. Temperatura maksymalna we wtorek od 2 do 4 st.C. Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku od godz. 21 do środy do godziny 10.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia oszacowano na 80 proc.
Intensywny deszcz prognozowany jest na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz trzech powiatów (nowosądeckiego, gorlickiego i tarnowskiego) województwa małopolskiego. Ostrzeżenia dotyczą nocy z poniedziałku na wtorek. "Prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 35 mm" - napisał IMGW.
Z kolei śnieg będzie padał w północnej części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz południowej części województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Biały puch spadnie też w okolicach Jeleniej Góry i Wałbrzycha.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydano dla powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego, żywieckiego, bielskiego i cieszyńskiego. Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura powietrza obniży się do ok. minus 3 st.C., temperatura minimalna przy gruncie wyniesie ok. minus 3 st.C. Ujemna temperatura powietrza będzie się utrzymywać aż do środy.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
(PAP)