Sprawa dotyczyła zdarzenia, które miało miejsce 9 lutego br. Funkcjonariusze z Centrum Nadzoru bariery elektronicznej na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Szudziałowie zauważyli na monitoringu 4 osoby wchodzące na pas drogi granicznej i przerzucające jakieś przedmioty przez barierę. Niezwłocznie podjęto czynności w celu ujawnienia i ustalenia osób, które dopuściły się czynu zabronionego. Chwilę po tym zdarzeniu na drodze z Jurowlan w kierunku Krynek niedaleko granicy funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 4 osoby. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i według ściśle określonej formuły przystąpiono do ich legitymowania. Mimo, iż czynność była realizowana przez umundurowanych funkcjonariuszy, którzy podróżowali oznakowanymi pojazdami, a osoby zostały poinformowane przez kogo i w jakim celu są legitymowane odmówiły podania swoich danych i utrudniały funkcjonariuszom SG wykonywanie czynności. W związku z powyższym na miejsce wezwano patrol Policji. Policję wezwali również aktywiści. Od momentu rozpoczęcia czynności o godz. 23.00 do czasu przybycia patrolu Policji minęła 1 godzina i 20 minut. Po wylegitymowaniu osób przez Policjantów czynności zakończono.
Każdy z aktywistów złożył do sądu zażalenie na zatrzymanie wraz z wnioskiem o uznanie zatrzymania i legitymowania za nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe. Straż Graniczna podtrzymywała stanowisko, że były to czynności legitymowania, a fakt że trwały one tyle czasu związany był z postawą aktywistów oraz czasem dojazdu na miejsce funkcjonariuszy Policji.
31 marca i 6 kwietnia 2023 roku Sąd Rejonowy w Sokółce nie miał żadnych wątpliwości i wydał postanowienia o umorzeniu wszystkich czterech postępowań. Sąd podkreślił, że czynności wykonywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dotyczyły legitymowania, a powodem przedłużających się czynności była odmowa podania swoich danych osobowych przez osoby poddane kontroli.
W stosunku do czterech osób funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przepisów porządkowych (wejście na pas drogi granicznej) oraz nie udzielenia organowi uprawnionemu z mocy ustawy do legitymowania dokumentów potwierdzających tożsamość. Postępowanie jest w toku. Zostanie zakończone wniesieniem do Sądu Rejonowego w Sokółce wniosku o ukaranie. Wobec sprawców wykroczenia sąd może orzec karę ograniczenia wolności lub karę grzywny.
Źródło:podlaski.strazgraniczna.pl