Sokółka jest miastem, w którym można zobaczyć cały świat. Pewien współczesny pisarz kryminałów mówi o Sokółce, że jest „stolicą polskiego orientu”, ostatnim skrawkiem dawnej Rzeczypospolitej, kiedy pod jednym dachem mieszkali katolicy, prawosławni, wyznawcy judaizmu, Tatarzy i Romowie.
Akcja „Czytanie w bramie” spróbuje przywrócić pamięć o zwyczajach religijnych mieszkańców Sokółki oraz poszukać wspólnego łączącego je elementu.
Cykl spotkań będzie podzielony na 5 części. Pierwsze cztery spotkania w bramie kolejno będą poświęcone zaślubinom, narodzinom, świętom i pochówkowi. Towarzyszyć im będą opowiadania, wspomnienia, oglądanie starych fotografii, wystawie książek o tematyce etnograficznej oraz degustacja potraw. Każdy zainteresowany będzie mógł opowiedzieć własne wspomnienia. Ostatnie spotkanie będzie miało charakter integracyjny, będzie można wziąć udział w grze miejskiej, wykładzie podsumowującym i fotorelacji.
Na pierwsze „Czytanie w bramie” zapraszamy 18 czerwca (czwartek) o godz. 15:00 w bramie na Placu Kościuszki 26.
Współorganizatorzy akcji: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Biblioteka Publiczna w Sokółce, Zespół Szkół w Sokółce, Sokólski Ośrodek Kultury.
Akcja jest finansowana przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny” w ramach „Działaj Lokalnie”.
Informacje przesłane przez Katarzynę Bułkowską z Biblioteki Publicznej w Sokółce.