Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że na terenie ochranianym przez funkcjonariuszy z placówki w Płaskiej ośmiu cudzoziemców z Toga i Tadżykistanu przeprawiło się do Polski przez graniczną rzekę Wołkuszanka. Z kolei na terenie ochranianym przez funkcjonariuszy z placówki w Mielniku 11 obywateli Afganistanu przekroczyło nielegalnie granicę brzegiem rzeki Bug.
Za pomocnictwo zatrzymano 2 osoby. Obywatel Ukrainy przewoził 6 obywateli Indii, zaś kolejny Ukrainiec 2 obywateli Etiopii.
Z danych SG wynika, że łącznie dotąd w 2023 r. za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano ponad 380 osób.
SG od początku roku odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano ich ok. 1,8 tys.
Na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej działa już cała zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników; SG informowała w ostatnich dniach o rozpoczęciu odbiorów technicznych na ostatnim odcinku. Zapora elektroniczna jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 r. na długości 186 km zapory stalowej o wysokości 5,5 m.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.(PAP)
Autor: Jacek Buraczewski