piątek, 07 lipiec 2023 18:49

Wiata przyjaźni w OSiW OHP w Wasilkowie powstała na polsko - litewskiej wymianie młodzieży [Film]

Wymiana młodzieży pt. „Dla wszystkich starczy miejsca pod wspólnym dachem nieba - most przyjaźni” w ramach Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży (tj. PLFWM) odbywa od 26.06-02.07.2023r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

Bierze w niej udział 20 osób (po 10 z każdego kraju) w wieku 16-19 lat.

Głównym celem projektu jest zainspirowanie młodzieży do realizacji wspólnych aktywnych działań przyczyniających się do popularyzowania wiedzy na temat historii i tradycji w Polsce i na Litwie, budowania otwartości, życzliwości i wzajemnego dalszego dialogu międzykulturowego.

Pomysł na projekt zainicjowała młodzież, uczestnicy OHP i Litwy oraz od OHP w Wasilkowie pełniącego funkcję koordynatora projektu i litewskiego partnera z Elektornai.

W 2013 roku z udziałem młodzieży w ramach wymiany organizowanej z Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży udało się przed budynkiem wybudować kominek który w 2014r otrzymał wyróżnienie z Fundacji Rozwoju Systemu i Edukacji.

 Przy kominku brakowało wiaty zadaszenia. Znacznie to zawsze odczuwa młodzież, kadra, zagraniczni partnerzy, udało się w tym roku pozyskać środki składając wniosek konkursowy do Polsko – Litewskiego Funduszu i dzięki temu udało się osiągnąć cel.

Podczas projektu młodzież wzięła  udział w warsztatach budowlanych i wspólnie (oczywiście przy wsparciu instruktora) zbudowała ”Wiatę -zwaną mostem przyjaźni”, która sąsiadując z kominkiem ogrodowym stwarza doskonałe miejsce integracyjne „dla ludzi świata” ze środowiska lokalnego, różnych partnerów z Polski i zagranicznych.

Dzięki wymianie udało się zorganizować  wyprawy edukacyjne ukazujące różnorodność´ Podlasia m.in. do: multikulturowego Białegostoku, Świętej Wody i Supraśla (a tam m.in. pierwszy raz zetknie się z alpakami, naładuje się pozytywną energią i widzą na temat zabytkowego miasteczka uzdrowiskowego, w tym młodzież więcej dowiedziała się o ekologii, znaczeniu przyrody, zwierząt i roślin – dla równowagi zdrowotnej człowieka, pozna Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, itp.)

Wieczorami młodzież brała udział w wieczorach kultur obydwu państw, spotkania obfitowały też w międzynarodowe gry i zabawy integracyjne, w tym: karaoke, joga śmiechu. Odbył się również turniej o puchar „Tadeusza Kościuszki” w ping –ponga.

Zwieńczeniem było podsumowanie projektu oraz uroczyste otwarcie „Wiaty” z biesiadnym grillem na placu przed budynkiem OSiW z udziałem społeczności lokalnej, zaproszonych gości. Młodzież otrzymała certyfikaty pamiątkowe oraz Youthpassy.

 

 

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv