Organizatorów cieszyło ogromne wielopokoleniowe zainteresowanie uczestników Tatarskiego Święta Wiosny „Navruz”, dlatego postanowili kontynuować działania w kierunku zaspokojenia ciekawości wielokulturowością, z której słynie nasz region. Na działania w ramach projektu składać się będą trzy warsztaty, których historia sięga starożytności.
Na pierwszych zajęciach poznać będzie można makramę, sztukę wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii.
Na drugich warsztatach poznać będzie można sztukę ebru. Kunszt marmurkowania Turcy seldżuccy oraz osmańscy rozpowszechnili stosując ją w kaligrafii oraz w sztuce dekorowania i oprawiania książek.
W trakcie trzeciego działania można uszczknąć odrobinę wiedzy z zielarstwa. Zioła towarzyszyły człowiekowi od zawsze, a ich wykorzystywanie w kulinariach należy do daleko sięgającej tradycji.
Projekt ma być zrealizowany w miesiącach lipiec-październik.
Warsztaty odbędą się dzięki dofinansowaniu ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.
Katarzyna Bułkowska