Projekt "Nasza Biebrza - bliżej tradycji" to cykl warsztatów śpiewu tradycyjnego dla dorosłych oraz tańców ludowych dla dzieci z gmin Lipsk i Jaświły.
Realizatorami projektu i instruktorami są członkowie Stowarzyszenia Pracownia Architektury Żywej. Stowarzyszenie to funkcjonuje od 1998 roku i zajmuje się ochroną przyrody oraz tradycji w regionie nadbiebrzańskim. Dzisiejsze zajęcia odbyły sie w ramach zajęć wakacyjnych dla dzieci zorganizowanych przez Mijesko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku.
Podczas warsztatów dzieci w wieku 6-10 lat poznają dawne tańce i zabawy. Trwające od czerwca spotkania z instruktorem tańców ludowych pokazały, że to, co ludowe nie musi być nudne, a dzieci znaturalną ochotą śpiewają dawne piosenki i szybko uczą się kroków tańców. Efekty warsztatów tanecznych uczniowie zaprezentują we wrześniu, podczas specjalnego święta w szkołach – Szkolnego Dnia Tradycji.
Natomiast warsztatom śpiewu tradycyjnego przyświeca cel, aby zachować i kontynuować ludowe pieśni z obszaru północno-wschodniej Polski. Uczestnicy nabędą nowe umiejętności w zakresie emisji głosu i poznają lokalne pieśni i przyśpiewki śpiewane zarówno w języku polskim jak i lokalnej gwarze.
Rezultatem będą występy na imprezach lokalnych, jak i wykorzystanie pieśni w repertuarze grup śpiewających po zakończeniu projektu. Projekt „Nasza Biebrza – bliżej tradycji” ma zachęcić do kultury ludowej i przede wszystkim obudzić dumę z własnego dziedzictwa. Weźmie w nim udział ponad 100 osób z gmin Jaświły i Lipsk.
Zadanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Etnopolska 2023.
/TL/