Jednostka ma powstać w ramach 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Pierwsi żołnierze mają się tam pojawić już pod koniec 2023 roku. Minister zapowiedział również, że w Czarnej Białostockiej będą stacjonować żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednostka będzie pełniła rolę centrum szkoleniowego.
Wzmacnianie armii
Mariusz Błaszczak przypomniał, nawiązując do historii wojny polsko-bolszewickiej i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, że polscy żołnierze w 1920 r. zatrzymali inwazję bolszewickiej Rosji. Jak podkreślał, dziś również Rosja ma imperialne zakusy.
–Putin próbuje odbudować imperium, tym razem to imperium putinowskie, ale czy ta Rosja była biała, czy czerwona, czy putinowska - jest taka sama, jeżeli chodzi o metody, którymi się posługuje, jeżeli chodzi o agresję, której się dopuszcza. Dlatego w odpowiedzi na te zagrożenia wzmacniamy Wojsko Polskie– mówił.
Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, komentując decyzję MON podkreślał, że polski rząd od kilku lat stawia na wzmacnianie wojska:
Więcej wojska w Podlaskiem
Powołanie jednostki wojskowej w Czarnej Białostockiej to kolejne tego typu przedsięwzięcie resortu obrony w Podlaskiem. Niedawno została utworzona jednostka w Kolnie, a niebawem wojsko ma także stacjonować w Grajewie, Augustowie i Siemiatyczach.
– Te wszystkie jednostki będą stały na straży bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej, na straży województwa. Są powoływane po to, aby odstraszyć agresora – podsumował minister.
Zaapelował też do młodych mieszkańców województwa, aby zgłaszali się do służby wojskowej.
Tuż przed wizytą w Czarnej Białostockiej minister Błaszczak odwiedził wojsko stacjonujące w Jaryłówce na granicy z Białorusią. Tam poinformował o utworzeniu wojskowego zgrupowania zadaniowego w operacji RENGAW, której głównym celem jest szkolenie żołnierzy.
Piknik militarny
Okazją do spotkania w Czarnej Białostockiej był piknik militarny odbywający się w ramach obchodów przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Tego rodzaju imprezy resort obrony organizuje w 70 miejscowościach w całym kraju. Ich celem jest m.in. pokazanie siły polskiej armii, a także rekrutacja ochotników do dobrowolnej służby wojskowej. W Podlaskiem pikniki odbędą się jeszcze w Hajnówce (13.08), Nowogrodzie (14.08) i Łapach (15.08).
Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa w Warszawie z udziałem ponad dwóch tysięcy żołnierzy, ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego. Zaprezentują się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Wojska Polskiego.
Gośćmi sobotniego pikniku byli także m.in. parlamentarzyści: Jarosław Zieliński i Mieczysław Baszko, wojewoda Bohdan Paszkowski, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, podlascy samorządowcy i dowódcy podlaskich jednostek wojskowych.
Aneta Kursa
fot: Paweł Krukowski