środa, 20 wrzesień 2023 12:46

Kredyt hipoteczny na mieszkanie w powiecie sokólskim – jaka kwota będzie wystarczająca? [Artykuł sponsorowany]

Sytuacja na rynku kredytowym w Polsce zmusza do poszukiwania tanich mieszkań. Takie znajdują się m.in. w malowniczym powiecie sokólskim. Okolica ta stała się niezwykle atrakcyjna dla tych, którym zależy przede wszystkim na hipotece cechującej się dużym metrażem. Jakiego wydatku mogą spodziewać się planujący zaciągnięcie kredytu hipotecznego?

Powiat sokólski – czy warto tu zamieszkać?

Powiat sokólski niewątpliwie zaskakuje pięknem natury. To obszar położony w północno-wschodniej części kraju. Często nazywany jest potocznie bramą do Suwalszczyzny i stanowi doskonały cel podróży zarówno do miłośników przyrody, jak i osób poszukujących spokoju, potrzebujących ucieczki od miejskiego zgiełku.

Znajduje się w województwie podlaskim (graniczącym z Litwą od strony wschodniej). Jego stolicą jest urokliwe miasto Sokółka, będące jednym z głównych ośrodków kulturalnych i administracyjnych tego regionu. Inne miasta warte poznania tam to:
- Suchowola;
- Kuźnica;
- Nowy Dwór;
- Korycin.

Ślady dawnego życia wiejskiego, malownicze cerkwie z drewna, liczne festiwale i wydarzenia. Powiat sokólski to miejsce, w którym różne wpływy etniczne i kulturowe spotykają się, a następnie łączą w całość. Odnajdą się tu przede wszystkim ci, którzy lubią tradycyjny styl życia. Entuzjaści aktywnego wypoczynku docenią urozmaiconą topografię, która sprzyja pieszym wędrówkom, rowerowym przejażdżkom i wodnym przygodom na licznych jeziorach oraz rzekach.

Czy warto tu zamieszkać? Jak najbardziej! To idealna przestrzeń zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie, posiadających własny środek transportu. Zwłaszcza że ceny mieszkań i domów są tutaj nadal zaskakująco niskie.

Atrakcje w powiecie sokólskim i okolicy

Mieszkający w powiecie sokólskim mogą liczyć na kilka okolicznych atrakcji. Warte polecenia są w szczególności:
- Muzeum Ziemi Sokólskiej;
- Silvarium – Ogród Leśny;
- Zalew Czapielówka;
- Jurajski Park Dinozaurów;
- Papugarnia w Białymstoku.

Powiat znajduje się ok. 60 km od Białegostoku. Dojechać do niego można m.in. poprzez trzy trasy, czyli DK8 (najszybsza), DK19 i DW676.

Ceny mieszkań w powiecie sokólskim

Ceny mieszkań w dużych miastach (zarówno nowych, jak i tych na rynku wtórnym) zwykle przekraczają 10 tys. zł za m². Rekordzistą jest tu Warszawa – kwota wynosi więcej niż 15 tys. zł. Oznacza to, że osoby chcące zamieszkać w stolicy Polski, szukając mieszkania o wielkości 60 m², muszą liczyć się z tym, że przyjdzie im zapłacić ok. 900 tys. zł. Na taki zakup nie mogą pozwolić sobie wszyscy.

Za 1 m² mieszkania znajdującego się w powiecie sokólskim zainteresowanym przyjdzie zapłacić w skrajnych przypadkach nawet poniżej 5 tys. zł. To ogromna różnica! To samo 900 tys. zł mogłoby teoretycznie posłużyć do kupna nieruchomości o wielkości 180 m² (przy założeniu, że znajdowałoby się akurat w sprzedaży).

Trzeba jednak spieszyć się z decyzją. Ceny mieszkań w powiecie sokólskim odniosły 5% wzrost w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli tendencja zostanie zachowana, to po kilku latach cała inwestycja nie będzie już tak opłacalna. To okazja, z której trzeba skorzystać już teraz, aby odnieść jak najwięcej korzyści. W innym przypadku można przespać swój moment.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert na kredyty hipoteczne?

Podczas planowania zakupu hipoteki za pomocą kredytu zaleca się, aby zainteresowany poświęcił swój czas na to, aby zapoznać się z różnymi ofertami. Oznacza to konieczność wyszukania kilku propozycji, a następnie zestawienie ich ze sobą, a potem skontaktowanie się z przedstawicielami banku w celu negocjacji warunków umowy. Taki zestaw działań pozwoli nie być nadmiernie stratnym na całym przedsięwzięciu.

W jaki sposób poszukiwać nowych ofert? Przeglądanie oficjalnych stron internetowych wybranych banków wydaje się zadaniem niezwykle czasochłonnym. Na szczęście pomocne bywają internetowe rankingi kredytów gotówkowych. To darmowe narzędzia, które pozwalają zaczerpnąć informacji na temat:
- RRSO;
- wymaganego wkładu własnego (wartość wyrażona w procentach);
- wysokości marży i prowizji;
- wielkości pojedynczej raty.

Ich największą zaletę stanowi fakt, że mają duże zbiory danych. Zainteresowany może przejrzeć wstępnie poszczególne i atrakcyjne oferty banków, a następnie zadzwonić do placówki, aby dowiedzieć się więcej szczegółów. Przyspiesza to znacznie cały proces przygotowawczy.

Zdolność kredytowa, a maksymalna kwota kredytu hipotecznego

Maksymalna kwota kredytu hipotecznego, o jaką może wnioskować potencjalny kredytobiorca, jest ściśle uzależniona od jego zdolności kredytowej. Jeżeli będzie zbyt niska, to przedstawiciele banku wydadzą negatywną decyzję, a zainteresowany nie dostanie środków potrzebnych do zakupu mieszkania.

Jak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie zielonego światła? Na początek warto policzyć zdolność kredytową w portalu Bankier.pl – tamtejszy kalkulator pozwoli określić kwotę możliwą do spłaty, która nie będzie wydawać się zbyt niebezpieczna w oczach pracowników wybranej instytucji finansowej tuż po wprowadzeniu danych, czyli:
- dochodu netto;
- sumy rat innych kredytów;
- sumy kosztów utrzymania;
- preferowanej długości okresu spłaty;
- oprocentowania.

Następnie warto pozbyć się innych zadłużeń (zwłaszcza tych opiewających na większe kwoty), zaciągnąć kredyt pomocniczy (w przypadku, w którym zainteresowany potrzebuje stworzyć pozytywną historię kredytową) i szukać mieszkania w rejonach cechujących się niskimi zobowiązaniami finansowymi. Ponadto, chociaż to trudniejsze, można zwiększyć swoje możliwości zarobkowe i starać się o awans w pracy, a tym samym podwyżkę – nie jest to jednak zadanie możliwe do wykonania dla wszystkich.

Inne polecane rejony, w których mieszkania są tanie

Tanich mieszkań można szukać w:
- Gorzowie Wielkopolskim;
- Zielonej Górze;
- Kielcach;
- Bydgoszczy.

Zwykle sprawdza się tu zasada: im dalej od dużych miast, tym niższe ceny mieszkań. Warto skupić się zwłaszcza na terenach, które znajdują się przy centrach, ale są na tyle od nich oddalone, że dojechać do nich można wyłącznie za pomocą własnego samochodu. Na przestrzeni lat rejony te zostaną zmodernizowane, a to spowoduje wzrost ich wartości (oraz wygody życia dla mieszkańców).

Alternatywnie należy trzymać się rozwiązań sprawdzonych – mieszkanie o powierzchni 60 m² w powiecie sokólskim będzie dostępne już nawet za 300 tys. zł!

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv