W tygodniu poprzedzającym święto uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce mieli okazję posłuchać w czytelni prezentację mgr kulturoznawstwa, Szymona Stankiewicza pt. „Wszystko już było. O powtarzalności motywów w kulturze”. Wykład dotyczył motywów, które w literaturze, czy sztukach wizualnych są regularnie opowiadane na nowo. Uczniowie dowiedzieli się, jak ich ulubione seriale i gry poruszają te same tematy, jakie znajdziemy w literaturze klasycznej np. w dziełach Szekspira, czy Mickiewicza. Spotkanie było świetną okazją do powtórki z języka polskiego przed maturą.
Oddział dla Dzieci zaproponował swoim czytelnikom warsztaty pt. „Jesienne witraże z Żubrem Pompikiem”. Smoczyca Zenobia przeczytała uczestnikom spotkania fragmenty książki Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Kolory jesieni”, co wprowadziło dzieci w odpowiedni nastrój, by podjąć niełatwe wyzwanie, jakim jest tworzenie witraży.
Dzieci, z nieocenioną pomocą rodziców, wykonały na pleksie przepiękne prace, które stały się jesienną ozdobą biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia tych „małych dzieł sztuki” w placówce Oddziału dla Dzieci!
Filia Biblioteczna w Starej Kamionce zorganizowała przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego i Zespołu Wychowania Przedszkolnego miejscowej szkoły, pokaz bajki Moniki Foltyn „O borsuku, który na cały świat się obraził”. Dzieci oglądając tę historyjkę w teatrzyku Kamishibai, mogły się zagłębić w świat emocji tytułowego bohatera. Maluszki dopełniły temat zajęć wykonaniem „uśmiechniętej ulotki”.
W Oddziale nr 2 na ul. Broniewskiego również nie zabrakło atrakcji! Odbyło się tam spotkanie dla dzieci, które rozpoczęło się od wspólnego przeczytania lubianego przez dzieci wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Następną atrakcją były warsztaty „diy” podczas których uczestnicy wykonali własnoręcznie przyborniki na biurko. Długopisy, ołówki, pisaki muszą gdzieś się podziać a do przechowywania różnych rzeczy świetnie sprawdzają się puste słoiki. W rękach najmłodszych gości słoiki przeszły prawdziwą metamorfozę dzięki kolorowym taśmom, naklejkom i wstążkom. Uśmiechnięte dzieciaki wróciły do domu z rękami pełnymi wykonanych przez siebie przyborów.
W sobotę 7.10.2023 r. w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie z gościem honorowym tegorocznego Nocnego Czytania: aktorką telewizyjną i teatralną oraz pisarką Laurą Łącz. Pani Laura znana jest naszym czytelnikom głównie z małego ekranu, gdzie od wielu lat wciela się w rolę w znanym i lubianym serialu „Klan”. Niektórzy jednak mogą nie wiedzieć, że pani Laura jest również dyplomowaną polonistką wydziału Krytyki Literackiej Uniwersytetu Warszawskiego i pisze bajki, wiersze, słuchowiska radiowe i teksty do podręczników szkolnych. Pośród zgromadzonych na spotkaniu z aktorką słuchaczy pojawił się zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.
Pani Laura opowiedziała czytelnikom pasjonujące historie o tym, jak poznali się jej rodzice: znany piłkarz i aktor Marian Łącz i aktorka Halina Dunajska. Wysłuchaliśmy historii o początkach jej kariery, szkole aktorskiej, pamiętnej roli Roxany w spektaklu „Cyrano de Bergerac”, kiedy poznała miłość swojego życia Krzysztofa Chamca. Wspominała też jedną z pierwszych ról telewizyjnych w serialu „07 zgłoś się”. Pani Laura nie zatrzymywała się jednak w swoich opowieściach wyłącznie w przeszłości. Do dziś prowadzi bardzo aktywne zawodowo i twórcze życie. Pisze, prowadzi trzy grupy teatralne, Agencję Artystyczną „Laura”, która zajmuje się organizacją imprez artystycznych dla dzieci i dorosłych i oczywiście wciela się w rolę Gabrieli Wilczyńskiej w telenoweli „Klan”. Mówi, że uwielbia pracować, ale jest też domatorką i odpoczywa przy domowych zajęciach w swoim ogrodzie przy domu na Saskiej Kępie.
Po spotkaniu, zgromadzeni czytelnicy mieli okazję zakupić książki pani Laury, dostać autograf i zrobić z aktorką pamiątkowe zdjęcie. Biblioteka była zaszczycona mogąc podjąć w swoich murach gościa, który z takim wdziękiem uświetnił kolejną edycję Nocy Bibliotek w Sokółce.
Źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce