Pomysł na projekt zawdzięczany jest ogromnemu wielopokoleniowemu zainteresowaniu uczestników Tatarskim Świętem Wiosny „Navruz”, dlatego organizatorzy postanowili kontynuować działania w kierunku zaspokojenia ciekawości wielokulturowością, z której słynie nasz region.
Na działania w ramach projektu składały się trzy warsztaty, których historia sięga starożytności.
W trakcie pierwszego działania uczestnicy uszczknęli odrobinę wiedzy z zielarstwa. Zioła towarzyszyły człowiekowi od zawsze, a ich wykorzystywanie w kulinariach i kosmetyce należy do daleko sięgającej tradycji. Pod okiem pani Agnieszki Prymaka stworzone zostało serum odżywczo-odmładzające.
Na drugich warsztatach pani Marta Puchłowska zapoznała uczestników ze sztuką ebru. Kunszt marmurkowania Turcy seldżuccy oraz osmańscy rozpowszechnili stosując ją w kaligrafii oraz w sztuce dekorowania i oprawiania książek.
Natomiast na ostatnich zajęciach zapoznali się ze sztuką makramy, sztukę wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Przy odrobinie pomocy pani Elwiry Miśkiewicz samodzielnie wpletli mandale.
Źródło: Katarzyna Bułkowska