czwartek, 09 listopad 2023 12:00

Tiry wypełnione nielegalnymi papierosami [Film]

Blisko 1,2 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 mln złotych na terenie województwa podlaskiego ujawnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP. Sprawę pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach prowadzą funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji w ramach wspólnych działań wytypowali do kontroli dwa tiry na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszym z pojazdów w przestrzeni ładunkowej znajdowały się ustawione na paletach metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne. W związku z podejrzeniem, iż kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe zestaw ciężarowy skierowano do szczegółowej kontroli przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej z podlaskiej KAS, którzy prześwietlili samochód skanerem RTG. Potwierdziło się, iż w naczepie pomiędzy konstrukcjami okiennymi znajdują się ogromne ilości papierosów.  W naczepie drugiego z samochodów według dokumentacji przewożone były palety ze słoikami. Po odchyleniu zewnętrznej folii widoczne były paczki papierosów bez znaków akcyzy skarbowej oznaczone białoruskimi napisami.

W sumie funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili w dwóch naczepach blisko 1,2 mln paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 29,7  mln zł.

Wobec obu kierowców ciężarówek - obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi im kara pobawienia wolności nawet do 10 lat. Jako dowód w sprawie zabezpieczono również samochody ciężarowe wraz z naczepami.

Równolegle tego samego dnia w ramach współdziałania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, łódzkiej KAS oraz CBŚP funkcjonariusze służby celno-skarbowej w Łodzi wraz z policjantami Zarządu w Białymstoku CBŚP zatrzymali trzeciego tira również przewożącego ogromne ilości nielegalnych papierosów. W wyniku przeszukania zestawu ciężarowego ujawniono blisko 555 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 8,4 mln zł. Kierujący pojazdem obywatel Polski został tymczasowo aresztowany. Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 13,8 mln zł.

{youtube}KlwFOrOO2rY{/gallery}

Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv