środa, 22 listopad 2023 18:09

Uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej wzięli udział w konkursie "Naukolatek" [Film]

W finale udział wzięło 16 zespołów szkół ponadpodstawowych w tym uczniowie z Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.

Uczestnicy zaprezentowali swoje koncepcje, wykorzystane narzędzia i technologie przed komisją konkursową oraz publicznością. Wśród zgłoszonych projektów dominowały inicjatywy z obszarów ekologii, energetyki i programowania. Wiele z nich skupiło się na aktualnych tematach o istotnym znaczeniu dla społeczności lokalnej, badając poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jakość powietrza, wody oraz zużycie energii. Prezentacje nie tylko opowiadały o koncepcjach, ale także szczegółowo omówiły przebieg realizacji oraz wyniki badań prowadzonych w ramach prac.
Głównym założeniem projektu "Lokalne centrum badania wybranych parametrów czystości wody i powietrza terenu miasta Dąbrowa Białostocka" ma na celu sprawdzenie stanu czystości powietrza oraz wód powierzchniowych oraz opadowych na obszarze miasta. Do analizy czystości wody uczniowie wykorzystali próbki pobrane z rzeki "Kropiwna", zbiornika retencyjnego "Kalno" oraz wodę opadową pobrana z beczki na "deszczówkę". Przeprowadzone badania wskazały, że najbardziej zanieczyszczona bakteriologicznie jest woda pobrana ze zbiornika "Kalno".
Następnym badaniem była analiza pyłów zawieszonych w powietrzu. W tym celu umieszczono na okres 3 tygodni założono 3 próbki: pierwszą-na polu, drugą-przy ruchliwej drodze w sezonie nie grzewczym oraz trzecią na ruchliwej drodze w sezonie grzewczym. Przeprowadzone badanie dowiodło, że najwięcej zanieczyszczeń w tym sadzę stwierdzono w sezonie grzewczym na ruchliwej ulicy.
Na terenie miasta zostały tez zamontowane czujniki monitorujące aktualny poziom pyłów zawieszonych atmosferze miasta. Dzięki nim można na bieżąco analizować wyniki na stronie www.ipomiar.pl
Niestety uczniom nie udało zakwalifikować się do etapu regionalnego, ale dzięki projektowi uczniowie poznali świat chemii oraz mikrobiologii. Uczniowie wiążą swoją przyszłość z naukami medycznymi. Są przekonani, że nabyte w trakcie projektu umiejętności zaowocują w przyszłości.
Zespoły, które zakwalifikowały się do finału, otrzymały dofinansowanie na realizację swoich pomysłów w wysokości do 10 tysięcy złotych. Uczniowie do 31 października 2023 roku prowadzili swoje prace badawcze samodzielnie lub w zespołach trzyosobowych. Istotnym aspektem było zaangażowanie opiekuna ze szkoły w proces konkursowy, a także wsparcie eksperta z Politechniki Białostockiej, który pełnił rolę opiekuna merytorycznego. Ekspert udzielał uczniom wsparcia, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Film: Zespół Szkół im. gen.Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.

 

Zdjęcia: Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka.

 

 

opr./TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv