Zaproszonych gości i prelegentów powitał Pan Czesław Sańko – Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Sokółce, a w wśród nich: Panią Wiesławę Burnos – Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Pana Adama Kowalczuka – Zastępcę Burmistrza Sokółki, Pana Jerzego Piątkowskiego – Wiceprezesa Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce, Panią Elżbietę Kędyś – Przewodniczącą Zarządu Rejonowego PZERiI w Sokółce, Panią Annę Bednarczyk – Przewodniczącą Oddziału ZNP w Sokółce, Pana Krzysztofa Hołownię – Lekarza Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Medyk” s.c. Przychodnia nr 1 w Sokółce, młodszą aspirant Annę Olechowską i sierżanta sztabowego Marcina Augustynowicza z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, Panie Jolantę Wołągiewicz i Bożenę Bednarek z Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów w Białymstoku, Panią Natalię Jakimowicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku.
Pan Adam Kowalczuk odczytał list specjalnie przesłany na to wydarzenie przez Panią Ewę Kulikowską Burmistrza Sokółki, w którym napisała:
„Szanowni Państwo, wybaczcie, że nie jestem dzisiaj z Wami na konferencji. Z powodów rodzinnych jestem u swojej mamy w Londynie.
Piszę do Państwa, gdyż chcę podkreślić jak bardzo podziwiam Wasze zaangażowanie w życie naszej lokalnej społeczności.
Żyjemy w czasach dynamicznych zmian, nowoczesności i technologicznego postępu, jednakże przeszłość i życiowe doświadczenie stanowi dla nas podwaliny pod budowę przyszłości. Wasze przeżycia, codzienny trud, radości, sukcesy i porażki są dla nas inspiracją w codziennej pracy. Nie mam żadnej wątpliwości, że nadal jesteście ważną częścią naszej lokalnej społeczności. Dowodem na to jest powołanie w naszym mieście z mojej inicjatywy Rady Miejskiej Seniorów. Chciałam, aby Państwa problemy były identyfikowane i przedstawiane przez Was samych oraz byście brali udział w ich rozwiązywaniu. Dziękuję za zaangażowanie w prace Rady przewodniczącemu Panu Czesławowi Sańko oraz wszystkim Radnym Seniorom. Państwa głos jest słyszalny i ceniony. Dla wielu z nas jesteście źródłem inspiracji, gdyż ciągle widzimy w Was ogromny potencjał do przynoszenia pozytywnych zmian. Zdaję sobie sprawę, że macie Państwo swoje potrzeby i oczekiwania. Nie wszystkim mogę sprostać. Pragnę jednak zapewnić, że w miarę naszych możliwości spełniamy je. Przykładem tego niech będzie fakt wyremontowania na Państwa potrzeby zabytkowej kamienicy przy Placu Kościuszki. Możecie się tam spotykać, organizować różnorodne zajęcia, warsztaty i szkolenia. Możecie tam organizować sobie życie towarzyskie. Budujemy nową bibliotekę, gdzie będziecie mogli spędzać czas w otoczeniu najlepszych przyjaciół – książek. W miarę możliwości wspieramy finansowo i organizacyjnie Państwa inicjatywy. Wiem także, że jest jeszcze wiele do zrobienia.
Dziękuję za Waszą wytrwałość, za wszystko, co zrobiliście dla swoich rodzin, społeczności i dla nas wszystkich. Podkreślę raz jeszcze, że Wasze wysiłki tworzą fundament, na którym budujemy teraźniejszość i przyszłość.
Życie nie zawsze jest łatwe, ale Państwa aktywność, pasje, a także umiejętność cieszenia się życiem są dla nas wzorem. Mimo upływu lat, wciąż pokazujecie nam, że życie jest piękne i warto je celebrować.
Dziękuję za Waszą obecność, za każdy uśmiech, każde słowo wsparcia i każdy gest życzliwości. Jestem pewna, że wspólnie podejmiemy i zrealizujemy wiele ważnych inicjatyw dla dobra mieszkańców naszego miasta i gminy.
Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie oraz życzę miłego i owocnego spotkania.”
Pan Czesław Sańko przedstawił sytuację demograficzną w Gminie Sokółka w świetle statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, rys historyczny, stan obecny oraz prognozy na lata przyszłe. Uczestnicy konferencji usłyszeli jakie działania na rzecz seniorów prowadzą organizacje pozarządowe działające na terenie gminy Sokółka i jak ważna jest profilaktyka – wysiłek fizyczny i psychiczny, dostarczanie nowych bodźców, aby zachować umysł i ciało w dobrej kondycji przez długie lata. Policjanci podczas swego wystąpienia przestrzegali przed oszustwami za pomocą sms-ów. Prosili również o szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych i podczas poruszania się poboczem po zmroku oraz pokazali w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zebrani w auli goście wysłuchali informacji o nowych wyzwaniach komunikacyjnych stojących przed radami seniorów, które są pokłosiem izolacji spowodowanej koronawirusem. Na gości czekał też słodki poczęstunek oraz obiad.
Źródło: sokolka.pl