Pani Bernarda Rość, już od imponujących 50 lat zajmuje się tkactwem oraz jest jedną z najwybitniejszych Artystek Ludowych w Polsce, a jej umiejętność tkactwa została przekazana z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Na wystawie zaprezentowano 17 wyjątkowych tkanin, które zostały utkane z ogromną pasją i talentem. To prawdziwe dzieła sztuki, które emanują tradycją i miłością do rzemiosła.
Podczas otwarcia wystawy, goście mieli okazję podziwiać pierwsze prace jednej z córek Pani Bernardy, Magdaleny Waszczeniuk. Pani Magda podzieliła się historią swojego zainteresowania tkactwem, które zaczęło się jeszcze w dzieciństwie, obserwując pracę matki. Po wielu latach jej pierwsze tkaniny zajęły imponujące 8 miesięcy pracy.
Wystawa nie tylko prezentuje twórczość Pani Bernardy Rość i jej córek, ale także zawiera unikatowe prace Pani Marianny Dzieszko, matki Pani Bernardy, która przekazała miłość do tkactwa swojej córce.
Warto podkreślić, że tkactwo dwuosnowowe, według słów Pani Bernardy, jest jednym z najciekawszych rzemiosł kultury ludowej, ale jednocześnie jedną z najtrudniejszych technik tkactwa.
Wystawę można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie do końca roku 2023, przy okazji istnieje szansa na rozmowę z Agnieszką Iwanicką, jedną z tkaczek z rodziny, która pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Agnieszka z pasją podzieli się swoimi doświadczeniami i opowie o rodzinnej pasji tkactwa.