- Rządowy Program Klub to ogromna inicjatywa, wystarczy popatrzeć na skalę finansową. To realna pomoc przede wszystkim dla tych mniejszych, uboższych klubów, ale też dla dużych. My jako zrzeszenie pilnowaliśmy wyłącznie prawidłowości wydatkowania tych środków przez kluby, natomiast nigdy sami nic nie sugerowaliśmy, nie nakazywaliśmy. Oczywiście były ramy, w których można się poruszać, jeśli chodzi o wydatkowanie pieniędzy z Rządowego Programu KLUB. Ja powiem za siebie, że najbardziej cieszę się słysząc, że kluby dzięki tym środkom zatrudniły szkoleniowców, profesjonalnych trenerów, czy zakupiono z nich profesjonalny sprzęt. Dzięki temu dzieci, młodzież, mogą podnosić swoje kwalifikacje i trenować w lepszych warunkach. Dzięki temu więcej dzieci garnie się do sportu - mówi Prezes Rady Głównej Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko.
Rządowy Program "Klub" ma charakter ciągły, od 2016 roku. Oznacza to też, że w przyszłym roku kluby będą mogły ubiegać się o podobne dofinansowanie. Dzięki temu kontynuacja rozwoju sportu w regionie pozostaje zagwarantowana.
- W 2023 roku dofinansowanie otrzymało 6 246 klubów z całego kraju, co daje 8% wzrost w porównaniu do skali roku poprzedniego. Wspomnijmy też, że w 2016 roku, kiedy program ruszył, skorzystało z niego 2 151 klubów, a była to kwota 24 mln zł. W 2023 roku kwota dotacji sięgnęła ponad 79 mln zł. Jeżeli chodzi o liczbę uczestników zajęć w programie KLUB w bieżącym roku, to niestety Podlasie jest białą plamą. Na 4 257 uczestników tych zajęć, tylko 20% z nich aktywnie korzysta i uczestniczy w zajęciach. Województwo Podlaskie ma także najniższe wyniki w Polsce w skali klubów, które zgłosiły się po dotacje z programu. W naszym regionie finansowanie w ramach KLUBu otrzymało w tym roku 119 klubów. W porównaniu, z Województwa Podkarpackiego pieniądze otrzymało 694 kluby, co lokuje je na pierwszy miejscu w kraju - tłumaczy Pani Elżbieta Skalimowska, Zastępca Przewodniczącego Podlaskiego Zrzeszenia LZS.
Rządowy Program "Klub" to realny instrument finansowy, dzięki któremu możliwy jest rozwój sportowych pasji, wśród dzieci. Pieniądze, które trafiły do sportowych klubów, zostały wykorzystane między innymi na sprzęt sportowy, treningi, podnoszenie kwalifikacji. To wszystko jest inwestycją w dzieci i ich pasje.
- Pamiętajmy proszę, że dzięki temu, iż nasze dzieci mogą trenować, uprawiać sport w lepszych warunkach, łatwiej będą osiągały zamierzone cele. Sport to zdrowie, a my chcemy zdrowej Polski, zdrowych polskich dzieci, a w przyszłości miejmy nadzieję, że odwdzięczą się nam one medalami, tytułami, zaszczytami idącymi za ich osiągnięciami – dodaje Prezes Mieczysław Kazimierz Baszko.
DZIAŁANIA DOFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ, KTÓRYCH DYSPONENTEM JEST MINISTER SPORTU I TURYSTYKI