W parafii pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. Proboszcza Andrzeja Horaczego, który poświęcił kredę oraz kadzidło.
Kreda i kadzidło symbolizują dary ofiarowane Chrystusowi przez mędrców ze wschodu, którzy przyszli oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Kreda, używana podczas Orszaku Trzech Króli, pełni funkcję oznaczania drzwi domów, stanowiąc zewnętrzny znak przyjęcia Chrystusa w życiu rodzinnym.
Na drzwiach umieszcza się trzy litery - C+M+B - które nie tylko są skrótem imion mędrców (Kacper, Melchior, Baltazar), ale także odnoszą się do łacińskiej formuły "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus pobłogosławi ten dom). Dodatkowo, te litery są często poprzedzone i zakończone rokiem bieżącym, tworząc w ten sposób symboliczną formułę błogosławieństwa na kolejny rok.
To zwyczajne rytuały, które nie tylko łączą wspólnotę w duchu religijnych tradycji, ale także są symbolem przyjęcia duchowej obecności Chrystusa w życiu codziennym.
Wyjątkowym i centralnym punktem obchodów był orszak, stanowiący symboliczną podróż Trzech Króli do Betlejem. Ludzie w różnym wieku, zarówno dorośli, jak i dzieci, zaangażowali się w tę uroczystość, przebierając się za postacie Melchiora, Kaspra i Baltazara, ubierając korony nawiązujące do ich postaci oraz stroje charakteryzujące inne postacie biblijne. Mieszkańcy w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta, tworząc widowiskową procesję. Ta kolorowa parada nie tylko wprowadza radosny nastrój, ale także symbolizuje podróż mędrców z Wschodu w poszukiwaniu nowonarodzonego Jezusa.
W trakcie Orszaku Trzech Króli nie zabrakło także scen związanych ze Świętą Rodziną.
Orszak zakończył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Na gości czekały kiełbaski pieczone na ognisku oraz występy artystyczne. Dla wielu ludzi jest to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także do okazania hołdu tradycji i religijnych wartości.
Warto podkreślić, że Orszak Trzech Króli to nie tylko ważne wydarzenie religijne, ale też czas radości, wspólnoty i podkreślenia wartości rodzinnych. To piękna okazja do integracji społeczności oraz zachowania i celebrowania dziedzictwa kulturowego.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć oraz relacji wideo.
/FL,TL/