Są to uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Ołyka oraz z Kowla i Łucka. Wspólnie, z podobną liczebnie grupą polskiej młodzieży z gminy Sokółka, realizują zajęcia i warsztaty, które mają na celu edukację i zwiększanie świadomości ekologicznej młodego pokolenia. Uczestnicy projektu to osoby zaangażowane społecznie, zainteresowane tematyką ekologii, odnawialnych źródeł energii i zrównoważanego rozwoju. Chcą nie tylko rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, ale są świadomi postępujących zmian społeczno-kulturalnych i problemów z tym związanych.
Liderem projektu jest Fundacja Rozwoju Energetyki Odnawialnej i Ochrony Zdrowia.
Zajęcia w ramach projektu finansowane ze środków UE przygotowano w myśl sentencji Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Warsztaty prowadzone są zróżnicowanymi technikami edukacyjnymi – są gry i zabawy integracyjne, dialog przez sztukę, panele dyskusyjne, spacery itp.
Spotkanie integracyjne polsko-ukraińskiej młodzieży odbyło się w sobotę 20 stycznia 2024 r. Jak się okazało – szybko nawiązane zostały znajomości i relacje. Wspólne zabawy pozwoliły uczestnikom projektu wzajemnie się poznać. Sala bardzo szybko wypełniła się gwarem, śmiechem i oklaskami dla prezentujących się, odważnych młodych ludzi. Nawet język nie stanowił bariery, bo dzieciom udawało się porozumiewać po angielsku, w ojczystych językach, czy nawet na migi.
Tego typu projekt pozwala młodym ludziom poznawać wzajemnie swoją kulturę, a wspólna praca, zabawa i edukacja skłania do zawierania nowych znajomości czy przyjaźni. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest poszerzanie horyzontów młodzieży i odkrywanie wspólnych korzeni obu narodów.
Codziennie cała grupa uczestniczy w warsztatach artystycznych tj. tkackich, graficznych, ceramicznych, malarskich i wokalnych zorganizowanych w Sokólskim Ośrodku Kultury. Obowiązkowym punktem programu była wizyta w Muzeum Ziemi Sokólskiej a następnie zwiedzanie Sokółki, poznanie jej historii i zabytków. Między zajęciami nie braknie też czasu na wspólny posiłek, rozmowy i żarty.
Ważnym punktem programu w pierwszych dniach pobytu w Sokółce były odwiedziny w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce, które zarządza Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów. Uczestnicy wycieczki poznali stosowane w gminie Sokółka innowacyjne metody w gospodarowaniu odpadami, w tym automatyzację i robotykę.
W kolejnych dniach zajęć projektowych młodzież odwiedzi także białostockie Epi-Centrum Nauki, gdzie pozna kilkanaście obszarów tematycznych z zakresu m.in. optyki, transportu, telekomunikacji, medycyny, automatyki, robotyki czy mechaniki. Doświadczenia, eksperymenty i nowoczesne technologie z pewnością rozbudzą potrzebę dbania o ziemię jako miejsce naszego zamieszkiwania i rozwiną kreatywność i ciekawość świata.
Ukraińska młodzież będzie w Sokółce aż 17 dni. Warsztaty, zajęcia i atrakcje to podstawa nowoczesnej edukacji, ale udział w tym projekcie to dla nich także czas odpoczynku od wojny i codziennych stresów z tym związanych.
Źródło: SOK