czwartek, 02 lipiec 2015 13:12

Uwaga na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą roślina o nazwie BARSZCZ SOSNOWSKIEGO.

W ubiegłym miesiącu w siemianowickiej oparzeniówce zmarła 67-letnia kobieta, która podczas koszenia trawy oparzyła się Barszczem Sosnowskiego.- podało wczoraj tvn24.pl. Przed rośliną tą ostrzega również Starostwo Powiatowe w Sokółce.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Włoski obecne na jego liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Słoneczna pogoda, wysoka temperatura powietrza oraz duża jego wilgotność nasilają jego parzące działanie. U ludzi (w szczególności alergików, dzieci i osób starszych) kontakt z rośliną powoduje niebezpieczne zmiany skórne: zapalenie spojówek, pęcherze podobne do oparzenia powodujące trudno gojące się rany. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, biegunkę, wewnętrzne krwotoki.

W trosce o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt w przypadku wykrycia i stwierdzenia obecności wyżej wymienionej rośliny, należy ją zabezpieczyć przed dostępem osób i zwierząt i podjąć jej zwalczenie. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo należy informować osoby przebywające w pobliżu o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą kontakt z wyżej wymienioną rośliną.

Do jego zwalczania stosuje się środek chwastobójczy zawierający GLIFOSAT – organiczny związek chemiczny (np. Roundup).
Niszczenie mechaniczne polegać może na ścinaniu pędów kwiatostanowych podczas pełni kwitnienia (ścięcie wcześniejsze spowodować może ich regenerację, późniejsze – rozsianie zawiązanych w międzyczasie nasion). Ponieważ barszcz jest rośliną monokarpiczną (po zakwitnięciu zawsze obumiera), takie działanie eliminuje populację. Metoda ta wymaga jednak konsekwentnego stosowania przez szereg lat.

Można też Barszcze wykopywać lub wycinać, przy czym ze względu na łatwość odrastania z szyi korzeniowej rośliny trzeba odcinać od korzenia najlepiej 10 cm poniżej poziomu gruntu.
Dobre efekty daje stosowanie środków chemicznych w połączeniu z metodami mechanicznymi, ewentualnie kilkukrotne w ciągu roku i kontynuowane przez kilka lat zwalczanie roślin za pomocą herbicydów.

Po zniszczeniu roślin na powierzchni (optymalnie 3 tygodnie po zastosowaniu herbicydów) można znacząco ograniczyć odradzanie się ich z nasion poprzez głęboką orkę. Jeszcze lepsze efekty daje usunięcie wierzchniej warstwy gleby i dopiero wówczas wykonanie orki oraz wapnowania gleby. Osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego muszą być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.

Barszcz Sosnowskiego nie jest uznany za organizm szkodliwy podlegający obowiązkowi zwalczania.

O ZAKRESIE I METODZIE ZWALCZANIA TEJ ROŚLINY DECYDUJE POSIADACZ DZIAŁKI, NA KTÓREJ WYSTĘPUJE OGNISKO.

Osoby zainteresowane zwalczaniem Barszczu Sosnowskiego przez wykwalifikowane osoby może skontaktować się z firmą pod numerem tel. 722181952.

Informacje i zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Macieja Paszkowskiego ze Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv