środa, 28 luty 2024 08:05

Czym jest program “Czyste Powietrze” i jakie daje korzyści?

Program ,,Czyste Powietrze” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez finansowanie działań związanych z termomodernizacją budynków oraz wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Dzięki niemu redukuje się ilość zanieczyszczeń i emisja gazów cieplarnianych oraz wpływa to na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Na czym polega program Czyste Powietrze?

 

Program Czyste powietrze jest skierowany zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, gmin czy samorządów. Uczestnicy programu mogą otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji oraz pożyczek preferencyjnych na realizację działań modernizacyjnych. Najwyższa kwota dofinansowania na poziomie podstawowym wynosi 66 tys. złotych, a najwyższa możliwa dotacja to aż 135 tys. złotych! Jakie warunki trzeba spełniać w 2024 roku, aby skorzystać z programu ,,Czyste Powietrze”?

 

Umowy będą podpisywane do 31.12.2027 roku, a czas na wydatkowanie środków będzie możliwy maksymalnie do 30.09.2029 roku. Program „Czyste Powietrze 2024” uwzględnia finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Brane pod uwagę zostaną te inwestycje, których realizacja zaczęła się maksymalnie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, przy czym data nie może być wcześniejsza niż 15.05.2020.

 

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

 

O dofinansowanie w ramach I, podstawowej grupy mogą ubiegać się osoby, których roczny dochód wykazany w ostatnim zeznaniu podatkowym nie przekroczył 135 tys. złotych (wcześniej było to 100 tys. zł). Wówczas największą kwotą, o jaką można się ubiegać będzie od 33 000 zł bez mikroinstalacji fotowoltaicznej i termomodernizacji do nawet 66 000 zł w przypadku przedsięwzięć z mikroinstalacją fotowoltaiczną oraz z pełną termomodernizacją.

 

Program „Czyste Powietrze” zakłada dofinansowanie audytu energetycznego w kwocie do 1200 zł. Jest to koszt kwalifikowany, jednak nie jest on wliczany do limitu maksymalnej kwoty dotacji. Audyt jest niezbędny aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację. By otrzymać wsparcie należy wykonać wszystkie elementy wskazane w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, którego efektem będzie zmniejszenia zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2/rok) lub o minimum 40%. W innych przypadkach niż kompleksowa termomodernizacja, wykonanie audytu nie jest konieczne.

W II grupie beneficjentów znajdzie się ten, którego dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1894 zł netto na osobę oraz 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym, a kwoty maksymalnej dotacji dla tej grupy wahają się od 50 000 zł do nawet 99 000 zł w przypadku dotacji z mikroinstalacją fotowoltaiczną oraz pełną termomodernizacją.

III grupa, tzw. intensywnego wsparcia, uwzględnia osoby fizyczne, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydawanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie przekracza kwoty 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Innym kryterium jest ustalone prawo do zasiłku (stałego, okresowego, rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego), które musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Dla beneficjentów z tego sektora rząd przewiduje dofinansowanie, które wyniesie do 100%.

Na czym polega termomodernizacja i jak ją przeprowadzić?

Pełna termomodernizacja może znacząco obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, poprawić komfort mieszkańców oraz zwiększyć wartość nieruchomości. Jest to kompleksowy proces modernizacji budynku w celu zwiększenia jego efektywności energetycznej i zmniejszenia strat cieplnych. Obejmuje ona szereg działań, takich jak izolacja termiczna ścian, dachu, podłóg, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie fundamentów, modernizacja systemu grzewczego, w tym instalacja pomp ciepła, oraz poprawa wentylacji. Pompy ciepła dostępne w ofercie PND Energia objęte są dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Dotację można uzyskać także na instalację fotowoltaiczną– do 6 000 zł. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze specjalistami z PND Energia oferującymi profesjonalizm oraz fachowość i wsparcie w uzyskaniu dofinansowania.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv