wtorek, 09 wrzesień 2014 11:45

Zakończone zostały badania wykopaliskowe na grodzisku w Milewszczyźnie.

Pracami objęto obszar o powierzchni 6 arów, z czego 5 arów zlokalizowano od strony południowej, w miejscu istnienia pierwotnie wałów oraz rowów chroniących gród, 1 ar zaś znajdował się w środkowej części majdanu. W trakcie tych prac odkryto nawarstwienia mówiące o przeszłości obiektu oraz pozwalające w pewnym stopniu odtworzyć jego pierwotny wygląd.

 

 

 

 

Na podstawie znalezionego w trakcie badań materiału ceramicznego stwierdzić można, że gród powstał zapewne w pierwszej połowie X w. i z przerwami użytkowany był do wieku XII. Nieliczne znaleziska świadczą także o tym, że w niewielkim stopniu wykorzystywano to miejsce również u schyłku średniowiecza.
W części stanowiska położonej na szczycie wzniesienia znaleziono także pozostałości XX-wiecznego dworu, fundament wiatraka z 2 poł. XIX w. oraz jakiejś nieokreślonej budowli pochodzącej najprawdopodobniej z XVIII lub początku XIX w. Natrafiono tu także na grób zawierający szkielet ludzki, przy którym nie wystąpiły żadne przedmioty ani pozostałości stroju. Na podstawie stanu zachowania kości oraz miejsca, w którym został wykopany sądzić można, że pochowanie nastąpiło pomiędzy XVI a XVIII w. Analizie archeozoologicznej poddane zostaną także znalezione na stanowisku nieliczne kości zwierzęce. Wraz z pobranymi w trakcie badań próbami ziemi, z których pozyskany zostanie materiał botaniczny, posłużą do próby odtworzenia diety średniowiecznych mieszkańców Milewszczyzny.

Źródło informacji i zdjęć: http://nowa.korycin.pl


Zakończone zostały badania wykopaliskowe na grodzisku w Milewszczyźnie. Zdjęcia:

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv