- Seniorzy przyjmują bardzo często dużą ilość leków, zarówno tych przepisywanych przez lekarzy, jak i tych kupowanych bez recepty. Wiele z tych medykamentów się wzajemnie wyklucza, a nawet dochodzi do kontrreakcji, co powoduje brak zauważalnej poprawy zdrowia pacjentów leczonych farmakologicznie – powiedział do zebranych Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
Dodał, że aby wykluczyć takie przypadki Powiat Sokólski podpisał umowę z Polskim Towarzystwem Opieki Farmaceutycznej, co pozwoli na stworzenie w naszym powiecie Punktu Konsultacji Farmaceutycznej 65+.
Prowadząca spotkanie Anna Marta Aniśkiewicz, Dyrektor SP ZOZ w Sokółce podkreśliła, że głównymi zadaniami projektu "Farmaceutyczne Gabinety Konsultacyjne i Edukacja Seniorów” jest:
- zapewnienie specjalistycznej opieki farmaceutycznej mieszkańcom powiatu sokólskiego w wieku powyżej 65 roku u których występuje problem wielolekowości,
- edukacja na temat zdrowego stylu życia,
- przestrzeganie zaleceń farmaceutycznych.
4 marca Zarząd Powiatu Sokólskiego dokonał wyboru oferty Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej i przyznał dotację w wysokości 50 000 złotych na realizację projektu „Farmaceutyczne Gabinety Konsultacyjne i Edukacja Seniorów”.
W ramach łączenia on-line do zebranych przemówił Szymon Jarocki, farmaceuta, doradca Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej, który przybliżył działalność Towarzystwa oraz podkreślił jak ważne są konsultacje pacjentów z farmaceutami w przypadku wystąpienia wielolekowości.
Na problem działań niepożądanych w przypadku przyjmowania zbyt dużej ilości medykamentów zwrócił też uwagę współprowadzący spotkanie Łukasz Karol Zdziebłowski, lokalny farmaceuta.
Zapewnił on zebranych, że powstały niebawem Punkt Konsultacyjny w Sokółce pozwoli pacjentom na właściwy dobór leków, tak by efekt leczenia farmakologicznego był jak najbardziej zadowalający, a prowadzący leczenie lekarz był podczas wizyty należycie poinformowany o przyjmowanych do tej pory przez chorego farmaceutykach.
Anna Danilewicz, pielęgniarka, specjalistka z sokólskiego szpitala zapoznała zebranych z problemem cukrzycy - choroby cywilizacyjnej, na którą zapada coraz więcej pacjentów. Seniorzy zgromadzeni na spotkaniu nie tylko dowiedzieli się jak ważne są badania poziomu cukru w organizmie, ale też poznali zagrożenia spowodowane tą chorobą, na które warto zwrócić uwagę.
Swoimi uwagami na temat cukrzycy oraz sposobach jej zapobiegania poprzez właściwą dietę i aktywność podzieliła się z zebranymi Anna Pawłowska, farmaceutka i dietetyk.
Na zakończenie każdy z seniorów mógł zbadać poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.
Było to pierwsze ze spotkań w ramach projektu „Farmaceutyczne Gabinety Konsultacyjne i Edukacja Seniorów”. O kolejnych przedsięwzięciach z tym związanych będziemy informować na bieżąco na naszej stronie oraz na facebooku.
Źródło: Powiat Sokólski