Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, dnia 11 maja, w sobotę, w godzinach 12:00-18:00 na dziedzińcu przed Zajazdem u Mahmeda. Wstęp oczywiście wolny. Zapewniony zostanie autokar (bezpłatnie) z Sokółki do Bohonik o godzinie 11.30, z placu przy cerkwi.
Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia”.
Świętowanie rozpocznie azanem, czyli modlitwą w meczecie. Na bogaty program imprezy składać się będą zarówno prezentacje artystyczne, atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych.
Swoją obecnością, jak co roku zaszczyci AMM Archery. W ich programie, będzie można podziwiać w strojach historycznych czworo mistrzów łucznictwa konnego, zwiedzić jurtę tatarską z wyposażeniem historycznym, wziąć udział w nauce strzelania z łuku, aby potem zmierzyć się w turnieju strzeleckim (przewidziane nagrody). Natomiast najmłodsi będą mogli zaprzyjaźnić się i przejechać na kucyku (gratis).
Organizatorzy zapraszają uczestników do udziału w, aż 5! różnych warsztatach – w tym po raz pierwszy w warsztatach wypieku toruńskiego piekarnika. Piernikarze Wędrownego Warsztatu Piernikarskiego w strojach sprzed 600 lat wprowadzą Was w tajniki swego zawodu. Nieoceniona Agnieszka Prymaka przeprowadzi warsztaty ziołowe “Dzikie jedzenie jako żywność funkcjonalna”. Z kolei Ula Asanowicz, nieodmiennie dobry duch Navruzu, pomoże skomponować i upleść wianki z różnorodnych, żywych kwiatów. Dwie zdolne kobiety – Maria i Elżbieta Radeckie – poprowadzą warsztaty z kuchni tatarskiej, a potem będą jurorkami w konkursie kulinarnym, w którym z pewnością weźmiecie udział (gwarantowane nagrody). Elwira Miśkiewicz – mistrzyni rękodzieła – zaprasza na przygodę z makramą – wyplataniem dekoracji wiązanej.
Na scenie będzie można oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu rodzimych i zagranicznych zespołów : Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Po raz pierwszy dołączy zespół, aż z Krakowa – Tureckie Klimaty. Będzie też ekstra niespodziankę, którą zapewni ambasada Turcji. Muzyczną gwiazdą dnia będzie występ Karoliny Cichy – kompozytorki, wokalistki i multiinstrumentalistki.
Jak co roku animatorka Elżbieta Rapiej wiosennie będzie pląsała z dziećmi, pomaluje twarze i poczęstuje watą cukrową. Wolontariusze zapraszają na inscenizację tatarskich świąt. Na degustację będą czekały tradycyjne tatarskie dania i napoje. Nie zabraknie oczywiście stoisk służb mundurowych. Zaprezentują się: Komenda Powiatowa Policji, Straż Graniczna, Straż Pożarna oraz Nadleśnictwo Krynki.