Wydarzenie jest również jubileuszem 25-lecia beatyfikacji Bł. Marianny Biernackiej. Został też zorganizowany konkurs na „Ciasta Teściowej i dla Teściowej” pt. „UŚMIECH BŁ. MARIANNY”. Do konkursu zgłoszono prawie 50 ciast.
Błogosławiona Marianna Biernacka (1888-1943) była polską męczennicą, beatyfikowaną przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku jako jedna ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Urodziła się w 1888 roku. Była prostą kobietą z wsi, żoną i matką. Jej życie zmieniło się drastycznie w 1943 roku podczas II wojny światowej. Pewnego lipcowego poranka 1943r., uzbrojony żołnierz niemiecki wszedł do domu Biernackich, nakazując Annie i Stanisławowi opuszczenie mieszkania. Marianna - teściowa, bezzwłocznie padła do nóg esesmana i błagała go o zezwolenie pójścia na śmierć zamiast synowej, wypowiadając następujące słowa: “Jak ona pójdzie, jest przecież w ostatnich tygodniach ciąży, ja pójdę za nią”. Niemiec zgodził się na propozycję Marianny, która wraz z synem Stanisławem i innymi aresztowanymi została przewieziona do więzienia w Grodnie.
13 lipca tysiąc 1943 roku, Marianna Biernacka została rozstrzelana przez Niemców razem z czterdziestoma dziewięcioma mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem.
Papież Jan Paweł II beatyfikował Mariannę Biernacką 13 czerwca 1999 roku. Jest ona jedną z 108 polskich męczenników, którzy zostali beatyfikowani za swoje świadectwo wiary i poświęcenie w obliczu prześladowań w czasie II wojny światowej.
Błogosławiona Marianna Biernacka jest symbolem miłości i poświęcenia. Jej życie i śmierć są przykładem dla wielu ludzi na całym świecie, pokazując, że prawdziwa miłość i wiara mogą prowadzić do największego poświęcenia. Jej historia jest przypomnieniem, że nawet w najtrudniejszych czasach można znaleźć odwagę i siłę do niesienia pomocy innym.
Marianna Biernacka jest wspominana 13 lipca, w dniu jej śmierci, a także 12 czerwca, w dniu wspomnienia 108 błogosławionych męczenników.
Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji oraz foto-relacji.
/FL,TL/