Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa.
Poniżej kilka słów od Autorki:
" Moja wystawa „Chasydzi” (krążąca czasem pod innymi tytułami) opowiadająca o chasydach to historie o przyjazdach chasydów do miejsc, gdzie pochowani są ich przodkowie, gdzie pochowani są ich cadykowie, do miejsc swoich korzeni. Pierwszy raz pod namową kolegi z Częstochowy pojechałam na jorcajt cadyka Davida Bidermana do Lelowa w roku 2009. Czyli mija teraz 16 lat mojego dokumentowania, obserwowania i przeżywania tych uroczystości. (...) Ogólnie jako społeczeństwo niewiele wiemy o różnych kulturach i o ludziach, którzy zamieszkiwali tereny wschodniej Rzeczypospolitej. Uważam, że warto o tym mówić i warto pokazywać. Wystawa moja do tej pory odwiedziła następujące miasta: Radomsko, Lelów, Częstochowę, Zamość, Tarnów, Leżajsk, Zieloną Górę, Wrocław, Nowy Sącz, Starachowice, Chmielnik, Gliwice, Lublin, Łódź, Łomżę, Drozdowo, Kraków, Janów Lubelski, Wieluń, Lubaczów, Orlę, Dobczyce, Katowice, Szczekociny, Siemiatycze, Gdańsk, Białystok, Rybnik w tym w niektórych miejscach kilkukrotnie. Tyle w skrócie odnośnie mojej historii związanej z wystawami o chasydach. Czas dopisze ciąg dalszy. Taką mam nadzieję".
Joanna Sidorowicz Lipiec 2024
Wystawę można oglądać od 29 lipca do 4 września 2024r. w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej.
Źródło: Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Białostockiej.
opr./TL/