W ramach projektu podopieczni świetlic poszerzają cyklicznie wiedzę dotyczącą ekologii i przyrody. Po zajęciach dotyczących cyklu życiowego oraz potrzeb roślin dzieciaki miały możliwość zostania ogrodnikami, każdy zasadził swoją poziomkę w doniczce. Część dzieci zabrała swoje rośliny do domu i tam o nie dba, niektóre postanowiły ozdobić parapety świetlic i tu dbać o swoje uprawy. Wspólne zakupy w sklepie ogrodniczym, wybór roślin do uprawy, sadzenie i pielęgnowanie sprawiły podopiecznym dużo radości. Oprócz poziomek sadzono białą rzodkiewkę, sałatę, pomidorki koktajlowe, melisę i kwiatki kwitnące. Próbowanie pomidorków koktajlowych czy sałaty, które wyrosły na świetlicowym parapecie dało młodym ludziom dużo radości i pokazało, jak można wzbogacić zdrowe odżywianie w przyszłości. Uczono się również o dbaniu o czystość otoczenia, o szanowaniu przyrody, niezaśmiecaniu wód, segregacji śmieci, recyklingu.
Dzieciaki miały możliwość odwiedzenia „Czereśniowej Pasieki” w której dowiedziały się jak powstaje miód, mogły prześledzić etapy jego produkcji podczas warsztatów oraz poznały odpowiedź, dlaczego pszczoły są tak ważne dla życia na ziemi. Żeby uatrakcyjnić dzieciakom pobyt zostało zorganizowane ognisko i animacje dla uczestników. Podopieczni świetlic uczestniczyli również w wyjeździe do Świętej Wody. Była to świetna okazja do obcowania z przyrodą oraz do zwiedzenia Kościoła, Góry Krzyży i Źródełka. Oprócz walorów edukacyjnych, wyjazd ten był okazją do integracji grupy. Na Górze Krzyży pracownicy fundacji wraz z podopiecznymi zostawili Krzyż z intencjami. Podpisało się na nim każde chętne dziecko. Po doznaniach duchowo edukacyjnych, przyszedł czas na coś dla ciała – wyjazd zakończył się wizytą w restauracji MacDonald.
Aby zadbać o zdrowie fizyczne dzieciaków chodzono na place zabaw, wykorzystując świetlicowy sprzęt sportowy. Okazją do sprawdzenia formy był wyjazd do Lastag Białystok, gdzie dzieciaki mogły wziąć udział w laserowym paintballu oraz skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.
Wakacje były świetną okazją do integracji międzypokoleniowej. Związek Tatarów RP oddział Bohoniki zorganizował dwa zajęcia dzieci z seniorkami. Były wspólne gry planszowe, wspólne przygotowywanie poczęstunku, mnóstwo śmiechu i radości. Fundacja SFL dziękuje wszystkim zaangażowanym w zajęcia osobom w szczególności Pani Lili Assanowicz i Pani Teresie Galewskiej.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce zaprosił podopiecznych świetlic na zajęcia z rękodzieła oraz zajęcia kulinarne. Było pysznie, interesująco i ciekawie. Extra niespodzianką od UTW było zaproszenie części świetlicowej ekipy do wyjazdu z seniorami do Epi Centrum Nauki do Białegostoku oraz mini zoo. Była to okazja do eksperymentowania i do podziwiania zwierząt. Fundacja SFL dziękuje wszystkim seniorom a w szczególności Pani Irenie Gryszko, Pani Marii Radeckiej oraz Prezesce Pani Ani Werner.
Wychowawcy dbali o to, żeby w świetlicach na co dzień nie było nudy. Były zajęcia z decoupage, diamond painting 3d – dzieciaki wykonywały jednorożce, zajęcia z rękodzieła z Panią wolontariusz, konkursy z nagrodami, zabawy z klockami lego, wyjścia na pizzę, świetlicowe kino i wiele innych atrakcji.
Na zakończenie wakacji, tradycyjne zabrano dzieci do Jumper Parku. Wyjazd wpisał się w mini obóz z j. angielskiego. Uczestniczyli w nim prowadzący Krzysztof i Antonii. Była to okazja do rozmów w języku angielskim, do poznawania nazw przedmiotów i otoczenia po angielsku. Było to wspaniałe podsumowanie wakacyjnego czasu i możliwość odreagowania stresu związanego z powrotem do szkoły.
Źródło:Fundacja SFL