Organizatorem festiwalu, który odbędzie się po raz 15. jest Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Impreza potrwa do soboty
"Klucz tegorocznego festiwalu był taki, że jak zaczęliśmy to wszystko planować, to nam się wyłonił problem mediów i opowieści o świecie. Zaczęliśmy się nawet zastanawiać, jak opowiadać o takim zmieniającym się, modernistycznym, nowoczesnym świecie" - powiedział PAP jeden z organizatorów Zebranych dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku dr hab. Marek Kochanowski.
Jednym z kierunków jest opowieść o świecie w kontekście krajów sąsiadujących z Polską. Stąd festiwal rozpocznie się w poniedziałek po południu spotkaniem z Dominikiem Wilczewskim, autorem książki "Litwa po litewsku". Kochanowski powiedział, że to ważne spotkanie, bo Litwa jest często pomijana w dyskusji na temat relacji z Polską, nie ma zbyt wielu publikacji.
Gościem festiwalu będzie mistrz reportażu Wojciech Jagielski, a rozmowa będzie dotyczyła m.in. antologii reportażu wojennego "Wojna", w której znalazły się reportaże m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Ernesta Hemingwaya, Alberta Camusa, Gabriela Garcii Marqueza, Mario Vargasa Llosy. Kochanowski powiedział, że jest to pozycja z tak wielostronnym i zróżnicowanym spojrzeniem i narracją, że nie mogło jej zabraknąć, gdy chcemy rozmawiać o tym, jak opowiadać o świecie.
Opowieść o "nas samych" będzie snuta podczas spotkania z Maciejem Falkowskim, którego "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza" jest opowieścią o drobnej szlachcie opisanej przez pryzmat rodzinnej historii.
Ważnym punktem festiwalu będzie dyskusja "Jakoś(ć) w mediach", w której weźmie udział reportażysta i dziennikarz, autor podcastu "O stanie świata" Dariusz Rosiak oraz dziennikarka i autorka książki "Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?" Paulina Januszewska. Goście będą rozmawiać m.in. o obecnej kondycji mediów, o tym, czy da się uczestniczyć w rynku medialnym, nie rezygnując z jakości, a także o możliwościach, jakie daje mediom rozwój technologii.
Zaplanowano też spotkanie z Olgą Drendą, autorką m.in. opowieści o latach 80. i 90. opowiedzianej przez pryzmat przedmiotów i obyczajów "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji". Będzie można posłuchać opowieści Soni Kiszy, autorki "Histerii sztuki" o znanych i mniej znanych obrazach i rzeźbach, które autorka pokazuje - jak piszą organizatorzy w materiałach - "w świeżym, buntowniczym świetle".
Festiwal Zebrane zakończy w sobotę spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem m.in. Boba Dylana, Patti Smith, powieści Artura Péreza-Reverte, dziennikarzem i muzykiem Zespołu Reprezentacyjnego.
Festiwalowe wydarzenia będą się odbywać w Uniwersyteckiej Bibliotece, a także klubie Zmiana Klimatu. Festiwal otrzymał dofinansowanie z budżetu Białegostoku i województwa podlaskiego.(PAP)