Na spotkaniu omówiono projekt zajmujący się wsparciem, rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością w czasach pandemii. Opracowana forma pozwala na współpracę z osobami przebywającymi w odosobnieniu, poza placówkami rehabilitacyjnymi.
Udało się opracować serie filmików instruktażowych które przedstawiają techniki arteterapii w sposób jasny i czytelny jak pracować za pomocą narzędzi przygotowanych przez placówkę w domowym zaciszu – tłumaczy Aneta Fiećko-Luty, wiceprezes Fundacji „Gama”.
Zastosowanie terapii w domowym zaciszu
Filmy przypominają w jaki sposób daną technikę zastosować, i są skierowane do osób które już korzystały z tej techniki w placówkach. Filmy mają za zadanie pomoc w utrwaleniu i pogłębieniu umiejętności zajęć wykonywanych w stacjonarnej placówce na czas pobytu w domu.
Metoda rehabilitacyjna za pomocą różnego rodzaju form sztuki
Arteterapia wykorzystuje szeroko rozumianą sztukę działań terapeutycznych w celach rehabilitacyjnych. Wykorzystuje różne formy pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz seniorami. – tłumaczy nam Anna Filipkowska z WTZ w Łomży
Uczestnik arteterapii wykonuje obrazy oraz obiekty, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które mogą być z nich odczytane. Dzięki temu osoba może lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów i trudności. To z kolei może prowadzić do pozytywnej trwałej zmiany w jego postrzeganiu siebie, w aktualnych relacjach oraz ogólnie rozumianej jakości życia
W projekcie wzięło udział 5 krajów, a efekty zostały osiągnięte dzięki wspólnej owocnej współpracy. Konferencja jest podsumowaniem projektu Multiplier Event z projektu Erasmus+.
Zobacz również: Dąbrowski Warsztat Terapii Zajęciowej podsumował projekt
/TL/