niedziela, 03 listopad 2024 09:33

Grób wybitnego naukowca znajduje się w Janowie

Symboliczny grób wybitnego matematyka znajduje się tuż przy bramie janowskiego cmentarza. Symboliczny grób wybitnego matematyka znajduje się tuż przy bramie janowskiego cmentarza. Sokółka TV

Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych matematyków. Jego prace naukowe cytowane są do dzisiaj. Został zamordowany przez Sowietów w Charkowie. W Janowie znajduje się grób tego genialnego naukowca.

Urodził się w 1910 w Cimoszce. Chodził do szkoły w Janowie, potem w Sokółce. Maturę zdał w 1930 w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Białymstoku. Studiował matematykę na Wydziale Matematyki i Nauk Przyrodniczych  Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W podchorążówce w Wilnie uzyskał stopień plutonowy-podchorąży. Po powrocie z niej został młodszym asystentem na uniwersytecie w Wilnie, gdzie się doktoryzował i habilitował. Naukowo zajmował się  analizą funkcjonalną, rachunkiem prawdopodobieństwa, teorią funkcji rzeczywistych, szeregami trygonometrycznymi, potęgowymi i ortogonalnymi, teorią aproksymacji, teorią funkcji zmiennej zespolonej. Józef Marcinkiewicz, bo o nim mowa, oppublikował 56 prac, które cytowane są do dziś. Co ciekawe, naukowo pracował tylko 6 lat.

 

Wojna przerwała jego karierę naukową

W czerwcu 1939 otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie miał objąć katedrę matematyki po Zdzisławie Krygowskim. Nie zdążył. Wybuchła wojna.

Marcinkiewicz służył w rezerwowej 35 Dywizji Piechoty i walczył w obronie Lwowa. Po kapitulacji załogi miasta dostał się do niewoli sowieckiej.. Trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie.

Cmentarze w pierwszą listopadową noc

Jego grób znajduje się w rodzinnym Janowie

Wybitny polski matematyk jest pogrzebany potajemnie w masowej mogile w Piatichatkach, gdzie od 17 czerwca 2000 mieści się oficjalnie Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Jego symboliczny grób znajduje się w rodzinnej gminie, na cmentarzu parafialnym w Janowie.

Łatwo go znaleźć. Wchodząc na nekropolię przez główną bramę należy skierować się w lewą stronę i skręcić w pierwszą alejkę w lewo. Mogiły nie sposób nie zauważyć, znajduje się po prawej stronie, zawsze palą się przy niej biało-czerwone znicze.

Zobacz też: Tajemnice sokólskiego cmentarza 

 

/opr. red./

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv