– Gratulujętegoprzedsięwzięciai cieszęsię,że jakowojewództwomożemybraćw tymudział.Dzieci,młodzieżto najlepszainwestycjaw przyszłośćspołeczeństwa– mówiłŁukaszProkorym.
Podlaski samorząd po raz kolejny wesprze finansowo naukę najmłodszych studentów kwotą 30 tys. zł. Do tej pory województwo przekazało ponad 100 tys. zł na ten cel, a – jak zaznaczył marszałek – to inwestycja w rozwój młodego pokolenia.
W ramach przedsięwzięcia uruchomione zostaną także uniwersytety dziecięce w:
- Augustowie,
- Bielsku Podlaskim,
- Hajnówce,
- Siemiatyczach.
– To autorski program, który ma młodych ludzi zainteresować techniką, projektowaniem, tworzeniem, budzić kreatywność i pasje. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy ma duży zasięg regionalny, działamy na rzecz regionu, a inicjatywa ta wpisuje się w misję uczelni, czyli kształcenia przez całe życie – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.
Przedstawiła ona również szeroki program zagadnień, jakie będą realizowane w ramach przedsięwzięcia. To m.in.: jak projektować w 3D, jak korzystać ze sztucznej inteligencji, jak się poruszać na globalnym rynku handlowym, a także skąd się bierze prąd, przygody matematyczne i fizyczne. Sferą sportową zajmie się klub judo PB.
Rekrutacja od 6 listopada
Jak poinformował dr hab. inż. Jacek Żmojda, prof. PB, prorektor ds. studenckich, rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 6 listopada br. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. Zapisy uczniów w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach będą prowadzone przez samorządy. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych miast partnerskich.
W roku akademickim 2023/2024 zaplanowano realizację 15 zajęć poświęconych różnym dziedzinom. Zajęcia są bezpłatne, dostosowane do wieku uczestników. Najmłodsi studenci Politechniki Białostockiej rozpoczną naukę udziałem w wykładzie inauguracyjnym już 30 listopada br.
/opr./