W informacji powołując się na dane Offerista Group Poland zwrócono uwagę, że aż 87 proc. spośród ankietowanych osób kupujących w sieci twierdzi, że korzysta z promocji Black Friday. "Z kolei BIOStat przygotował raport, w którym 62,5 proc. badanych zadeklarowało, że zrobi zakupy w Black Friday, niezależnie od ich faktycznych potrzeb. Uwzględniając przy tym wzrostowy trend sprzedaży w te dni, który Instytut Ochrony Środowiska ocenił w 2022 roku na aż 118 proc. względem roku poprzedniego, oznacza to, że mamy do czynienia z ogromną ilością opakowań wprowadzanych na polski rynek" - stwierdzono.
Autorzy raportu ocenili, że Black Friday znacząco przyczynia się do powstawania odpadów w Polsce, a tych statystyczny Polak produkuje już średnio 358 kg rocznie. "Pomimo szerokich kampanii informacyjnych, wielu regulacji prawnych i porządkowych, w Polsce nadal prawie połowa z 13 mln ton odpadów komunalnych ląduje na wysypiskach śmieci, zamiast zostać poddana recyklingowi" - zwrócono uwagę. Jak poinformowano, w samym tygodniu promocji Polacy generują od 120 do 150 tys. ton odpadów opakowaniowych, które następnie trafiają na wysypiska lub do spalarni.
Cytowany w publikacji Szymon Dziak-Czekan z Organizacji Odzysku Opakowań Pro R3 wyjaśnił, że w okresie Black Friday "należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedzialność za odpady i przypomnieć wszystkim uczestnikom rynku, że nie jest to tylko odpowiedzialność kupujących".
Według niego, finansowa odpowiedzialność za zbiórkę i recykling odpadów opakowaniowych spoczywa przede wszystkim na wprowadzających je na rynek, m.in na sklepach internetowych, sieciach handlowych czy firmach sprzedających towary z zagranicy, "o czym ci przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą". "Firmy, aby działać zgodnie z przepisami powinny podpisać odpowiednią umowę z organizacją odzysku" - dodał.
W ocenie twórców raportu, brak wiedzy nt. recyklingu "okazuje się ogromnym problemem" - zarówno środowiskowym, jak i prawnym, ponieważ kontrolowane firmy, które nie spełniają obowiązku rejestracji oraz recyklingu ponoszą odpowiedzialność finansową. Według Organizacji Odzysku Opakowań Pro R3 w Polsce nieświadomych firm, niespełniających obowiązku recyklingu jest około 30 tys.
"Niestety, kadra zarządzająca często nie ma świadomości, że nawet w małych firmach nieprawidłowości związane z wprowadzanymi odpadami mogą wywołać bardzo dotkliwe sankcje. Mowa tutaj przede wszystkim o opłacie produktowej, która z prawnego punktu widzenia stanowi daninę publiczną. Innymi słowy, jest egzekwowana na podstawie ordynacji podatkowej, a zatem w taki sam sposób jak inne podatki" - podkreślił cytowany w informacji Mikołaj Maśliński z kancelarii MMLC.
Opłata produktowa, jak przekazano, dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców działających w branży retail. "W praktyce, wpisowi do rejestru BDO podlegają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i międzynarodowe korporacje w formie spółki. Sprawa najczęściej dotyczy importerów, sklepów internetowych czy restauracji" - wskazano.
PRO R3 Organizacja Odzysku Opakowań S.A wspiera przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach w całej Polsce, zapewnia osiągnięcie poziomów recyklingu i tworzy sprawozdania do BDO. (PAP)