Kupuj bezpiecznie w sklepach stacjonarnych
Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy czym zapłacić, za zakupy, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel z gotówką, kartami bankomatowymi i dokumentami. Aby uniknąć takich sytuacji musimy zachować podstawowe zasady ostrożności.
- Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki.
- Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
- Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.
Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie
Handel w sieci cieszy się bardzo dużą popularnością. Pamiętajmy, aby podczas zakupów przez Internet o zachowaniu szczególnej ostrożności i stosowania podstawowych zasady bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślają nowe metody, by nas oszukać. Aby nie stać się dla nich łatwym celem:
- Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych w niepowołane ręce.
- Często zmieniajmy hasła do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.
- Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu.
- Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu.
- Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
- Oczekując na przesyłkę uważajmy na tzw. wiadomości phishingowe od cyberoszustów, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail czy SMS-y, które często zawierają informację np. o niedopłacie do przesyłki lub o możliwości śledzenia przesyłki po kliknięciu w przesłany link. Kiedy w niego klikniemy, by np. dokończyć zlecenie usługi lub aby pobrać plik z informacją o statusie przesyłki, nasze urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych. Pamiętajmy zatem, aby nie klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, nie pobierać załączników, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności!
- Po otrzymaniu przesyłki sprawdźmy, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.
Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja lub cyberoszusta, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.
Źródło: KPP Sokółka