niedziela, 22 grudzień 2024 09:00

Jak wybrać idealnego karpia na świąteczny stół

W czasie przedświątecznym wielu z nas zastanawia się jak wybrać idealnego karpia, który będzie godnie prezentował się na naszym stole wigilijnym.


Tradycyjny karp – młoda tradycja na świątecznych stołach

Karp był ówcześnie stosunkowo prosty w hodowli, a utrzymanie stawów hodowlanych nie kosztowało dużo. To wszystko sprawiło, że władze popularyzowały właśnie tę rybę, między innymi używając w 1947 roku hasła „Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce".
W wielu gospodarstwach rybackich sezon odłowów dobiegł końca, oprócz tradycyjnego karpia chętnie kupowany jest też amur, tołpyga, lin oraz szczupak. Karp jest najbardziej popularną rybą w gospodarstwach hodowlanych i cieszy się sporą popularnością wśród konsumentów.

Jak wygląda hodowla

Zaczyna się od tarła, następnie następuje wylęg z ikry tzw. lipcówka. Narybek karpia dorasta dzięki bardzo dobrym warunkom pokarmowym uzyskuje szybkie tempo wzrostu, w krótkim czasie. Przyrasta do wagi około 5-10 gram. Dwuletni narybek karpia nazywany jest "Kroczkiem", chociaż to pojęcie jest także używane w stosunku do lina i karasia. Kroczki karpia oznaczane są symbolem K2 w odróżnieniu od narybku oznaczanego K1 oraz trzyletniego karpia handlowego oznaczanego symbolem K3.

Karp nadaje się do odłowu, po upływie trzech lat a ich waga oscyluje od około 1,5 kg do 2,5 kg, co jest uzależnione od kilku warunków m.in. od pokarmu pogody oraz od tego, jak szybko ryby przybierają na wadze.

Przepis na dobrego karpia

Musi pochodzić z dobrostanu. Odłowiony musi przebywać w świeżej wodzie, dobrze natlenionej inaczej traci walory smakowe. Duże znaczenie ma fakt, czym dana ryba była karmiona, najbardziej poszukiwane są egzemplarze karmione pszenicą i kukurydzą. Dobrze jest, jeżeli ryba po odłowie trafia do tzw. płuczki, gdzie się wypłukuje mulisty posmak ryby co daje czysty smak mięsa bez błotnistego aromatu.

Czym się kierować przy wyborze karpia


Wybrać należy takiego, który ma od 1 do 2 kg wagi. W sprzedaży występują cztery gatunki tej szlachetnej ryby: Pełno łuski (karp posiada łuski na całej powierzchni ciała), Królewski (posiada łuski tylko na bocznych częściach ciała), Lustrzeń (posiada niewielką ilość łusek, które porastają ciało miejscowo) oraz Golec (nie posiada w ogóle łusek, zaś cechuje go gruba skóra). Najbardziej poszukiwanym gatunkiem na świąteczny stół jest Karp Pełno łuski, który jest uważany za najsmaczniejszą odmianę.

Przy wyborze karpia istotne jest, aby ryba była świeża, należy zwrócić uwagę na oczy (aby nie były mleczne, muszą być wypukłe i błyszczące), trzeba sprawdzić skrzela (muszą być żywo czerwone) oraz ciało ryby musi być sprężyste w dotyku. Garb idealnego karpia powinien być duży i wydatny, ryba po wzięciu do ręki nie może być sucha– praktycznie powinien wyślizgiwać się z rąk.

Jak przetransportować go do domu


Często sprzedawcy oferują plastikowe specjalne pojemniki, aby ryba mogła oddychać. Należy unikać foliowych toreb, lepszym rozwiązaniem jest użycie płóciennej torby lub siatki. Najlepszym rozwiązaniem jest transport ryby w pojemniku z wodą.


 

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv