Jaś od trzech lat zmaga się z białaczką. Obecnie choroba nawróciła, obejmując również mózg. Jeśli nie uda się znaleźć zgodnego dawcy szpiku, konieczne będzie naświetlanie głowy, co niesie ryzyko poważnych powikłań, w tym kalectwa.
Zaczęło się książkowo. Gorączka, ból nóg i siniaki. W 2022 roku po sześciu dniach od badania padła diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna. To wtedy rodzice Jasia stanęli twarzą w twarz z wizją, że ich ukochany syn może umrzeć. Rozpoczęła się walka – o każdy dzień, o zdrowie, o życie. Po długim leczeniu chorobę udało się pokonać dzięki chemioterapii - a przynajmniej tak mogłoby się wtedy wydawać. Jaś nie nacieszył się jednak czasem spędzonym z rodziną i zabawą ze starszym bratem. W 2024 roku nastąpiła wczesna izolowana wznowa mózgowa.
Jaś kocha grać w planszówki, rysować i jeździć na rowerze. Jego ulubioną bajką są „Minionki”. Chętnie bawi się z kotami – Misią i Pysią oraz psem – Korą. Ma tylko jedno, ale wielkie marzenie. Wyzdrowieć i wrócić do domu.
Rokowania nie są dobre. Jeśli do końca lutego nie uda się znaleźć zgodnego dawcy szpiku, konieczne będzie naświetlanie głowy, co w tak wczesnym wieku może doprowadzić do długotrwałych konsekwencji, a nawet kalectwa.
Na niespokrewnionego dawcę szpiku czekają dzieci na całym świecie – wśród nich jest mój synek. Tylko drugi człowiek może dać maluchom i Jasiowi szansę na życie. Być może ktoś spośród Was jest „bliźniakiem genetycznym” Jasia, tą przysłowiową igłą w stogu siana, której tak bardzo szukamy. Naszą jedyną nadzieją. Jeśli możesz, zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. – apeluje tata Jasia
Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Podczas wydarzenia będzie możliwość rejestracji potencjalnych dawców.
Jak pobiera się szpik oraz komórki macierzyste do przeszczepu?
Poza informacjami o chorym Jasiu oraz możliwości pomocy i rejestracji, organizatorzy przewidzieli masę atrakcji. Na scenie zaprezentują się regionalni artyści, harcerze, mażoretki, przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Lipsku, a to wszystko aby pomóc chłopcu.
Równolegle akcja pomocy będzie też prowadzona w Augustowskiej Palcówce Kultury, mieszczącego się na Rynku Zygmunta Augusta 9 w Augustowie.
Źródło: WWW.dkms.pl/janwaszczuk
op./TL/