Urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires w 1936 roku, przyjął imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu — symbolu skromności i służby ubogim — a także jako ukłon w stronę św. Franciszka Ksawerego, współzałożyciela Zakonu Jezuitów w XVI wieku.
Został wybrany na papieża w 2013 roku, po historycznej decyzji Benedykta XVI o abdykacji. Był pierwszym papieżem z obu Ameryk, pierwszym jezuitą na tym stanowisku i pierwszym papieżem z półkuli zachodniej.
Od kilku miesięcy stan zdrowia Franciszka budził niepokój. W lutym trafił do szpitala z zapaleniem oskrzeli, które szybko przekształciło się w obustronne zapalenie płuc. Pod koniec miesiąca był w stanie krytycznym i pojawiły się u niego wczesne objawy niewydolności nerek po tzw. kryzysie oddechowym.
Został wypisany ze szpitala 23 marca — 38 dni po pierwszym przyjęciu — i po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawił się publicznie, pozdrawiając wiernych z balkonu kliniki Gemelli.
Zalecono mu wówczas dwumiesięczny odpoczynek i rekonwalescencję, w czasie której przyjmował doustne leki na przewlekłą infekcję grzybiczą płuc.
Wczoraj, w Niedzielę Wielkanocną, papież po raz ostatni przemówił do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Jego śmierć ogłoszono dziś około godziny 9:00 rano.
opr./TL/